Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmar Affı Tekrar Raftan İndi: Kentsel Dönüşüm için Gelebilir!

Deprem felaketi yüzüne tokat gibi çarpan Türkiye’de her seçim getirilen imar affı rafa kaldırılamadı. Meclis komisyonu, imar affı düzenlemesinin getirilmesini istedi.
İmar Affı Tekrar Raftan İndi: Kentsel Dönüşüm için Gelebilir!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

6 Şubat tarihinde yaşanan ve felakete dönüşen depremlerin ardından seçim vaadi olarak sunulacak olan imar affının rafa kaldırılacağı sözü verildikten sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imar affının katalog suçlar arasına ekleneceğini söyledi ancak son gelişmelerde verilen sözler askıda kaldı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Deprem Komisyonu, kentsel dönüşüm için imar affının gündemde kalmaya devam edeceği yönünde karar kıldı.

Buna göre kaçak yapıların mülkiyet sorununun giderilmesi amacıyla kentsel dönüşümle sınırlı olacak şekilde imar affı düzenlemesinin getirilmesi istendi.

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu raporunda, 6,7 milyon konutun dönüştürülmesi için acil reaksiyon gösterilmesi gerektiğinin altı çizildi.

İmar affının dönüşüm affı olarak revize edilip uygulamaya konması önerildi.

GCM Yatırım Banner

Dönüştürülmesi Gereken Binalara Ayrılacak Kaynak 10 trilyon TL

Raporda, 6.7 milyon bağımsız bölümün maliyetinin, mali destekler hariç 6.8 trilyon TL’yi bulacağı ve kamulaştırma ile finansal desteklerin maliyeti de eklendiğinde hesabın 10 trilyon TL’ye ulaşacağı aktarıldı.

Ülkede kamu binalarının da depreme dayanıklı hale getirilmesi gerektiği ve toplam maliyetin yüksek seviyelere çıktığı şöyle ifade edildi:

“489 bin 576 kamu hizmet binasından 195 bin 830’nun güçlendirilmesi gerekiyor. Bir kamu binasının toplam alanının ortalama 2000 metrekare olduğu, hizmet binalarının birim metrekare fiyatı 6825 TL alındığında 1 trilyon 69 milyar TL güçlendirme maliyeti öngörülmektedir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın