Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalat Sanayinde Güven Endeksi Gerilemeye Devam Ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası “İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi” Temmuz 2022 raporunu yayımladı.
İmalat Sanayinde Güven Endeksi Gerilemeye Devam Ediyor
HABER GİRİŞ

İmalat sanayinde faaliyet gösteren 1733 işyerinin verdiği yanıtlar üzerinden hesaplanan iktisadi yönelim istatistikleri ve reel kesim güven endeksi (RKGE) raporu açıklandı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan raporda RKGE Temmuz’da bir önceki aya göre 2,7 puan azalarak 103,7 seviyesinde gerçekleşti. Haziran’da ise bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak 106,4 seviyesine gerilemişti.

Raporda mevcut mamul mal stokuna ilişkin değerlendirmelerin endeksi artış yönünde etkilemesi göze çarptı.

Azalış yönünde etkileyen yayılma endeksleri arasında; mevcut toplam sipariş miktarı, gelecek üç aydaki toplam istihdam, gelecek üç aydaki ihracat siparişi ve son üç aydaki toplam sipariş miktarına ilişkin değerlendirmeler yer aldı.

Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,1 puan azalarak 102,5 seviyesinde gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner
TCMB RKGE VE RKGE-MA
Kaynak: TCMB

Son üç aya yönelik değerlendirmelerde üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir bir önceki aya göre zayıfladı. İhracat sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyir ise bir önceki aya göre güçlendi.

Gelecek üç aydaki istihdama ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin artış yönlü beklentilerin zayıfladığı görüldü.

TCMB raporunda mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre güçlendiği saptandı.

Mevcut mamul mal stokları seviyesinin mevsim normallerinin üstünde olduğu yönündeki değerlendirmelerin ise bir önceki aya göre zayıfladığı açıklandı.

İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda, bir önceki aya kıyasla beklentilerinin aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 66,4‘e geriledi.

Genel gidişatın daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 5,9’a, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 27,7‘ye yükseldi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.