Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalat PMI Sene Başından Beri Eşik Değerin Üzerinde

Türkiye imalat PMI, Nisan'da 51,5'e yükselerek, 2021'in son ayından bu yana en büyük iyileşmeyi gösterdi.
İmalat PMI Sene Başından Beri Eşik Değerin Üzerinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Sanayi Odası (İSO), Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) verilerini yayımladı. Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayindeki gelişmeleri gösteren endeks, Nisan ayında 51,5 değerine yükseldi.

Türkiye imalat PMI, Ocak ve Şubat’ta 50,10, Mart’ta 50,90 değerine gerçekleşmişti. Nisan ayında gösterdiği güçlü artış ile Aralık 2021’den bu yana en belirgin iyileşmenin gerçekleştiğini gösterdi. Aynı zamanda üst üste dördüncü ay eşik değer 50,0’nin üzerinde kalmayı başardı.

Geçen ay birçok firma, talep koşullarındaki güçlenme sonucu yeni siparişler ve üretimde artış olduğunu bildirdi.

Raporda 6 Şubat‘ta yaşanan depremin ardından Türk imalat sektörünün toparlanma sinyali verdiği, Nisan ayında ise üretim, yeni siparişler ve ihracatın üst üste ikinci aylık artışını kaydettiği belirtildi.

Enflasyonun hem girdi maliyetlerinde hem de nihai ürün fiyatlarında düşüş gösterdiği söylenen raporda, 50 değerin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği değinildi.

GCM Yatırım Banner

Birçok Firma Üretimde Artış Bildirdi

Talep koşullarındaki güçlenmenin etkisiyle Nisan ayında birçok firma yeni siparişler ve üretimde artış olduğunu bildirdi. Üretimdeki genişleme son 20 ayın en yüksek oranında kaydedilirken, toplam yeni siparişler, yeni ihracat siparişleri ve üretimdeki artış oranı Mart ayına kıyasla çok daha güçlü düzeyde gerçekleşti.

Nisan ayında depremin etkisine bağlı olarak firmalar en çok tedarik zincirinde ve hammadde temininde zorluk yaşadığını bildirdi.

Teslimat süreleri üst üste dördüncü aydır artış gösteriyor. İmalatçıların satın alma faaliyetlerini yaklaşık bir buçuk yıldır ilk kez artırdığı bildirilirken buna karşın teslimatlarda yaşanan gecikmelerin girdi stoklarının artmasına engel olduğu ifade edildi.

Erken emeklilik yasasının yürürlüğe girmesiyle işten ayrılmaların arttığı, bu nedenle istihdamın hemen hemen yatay seyrettiği belirtildi.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, “Türk imalat sektöründeki toparlanma Nisan ayında ivme kazandı. Yeni siparişler ve üretimdeki artışların güçlenmesi, satın alma faaliyetlerinin yeniden büyümeye geçmesini sağladı. Firmalar her ne kadar istihdamı artırmaya çalışmış olsalar da emekliye ayrılmalar bunun önünde engel oluşturdu.” şeklinde değerlendirme yaptı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.