Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İmalat PMI 2022’nin Son Ayında Hafif Toparlandı

İSO tarafından açıklanan verilere göre imalat PMI geçen yılın son ayında sınırlı bir yükseliş gösterdi. Detaylar haberde...
İmalat PMI 2022’nin Son Ayında Hafif Toparlandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023 yılının ilk ekonomik verisi açıklandı. İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından yayımlanan Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) Aralık ayında da eşik değerin altında kaldı. Bugün açıklanan rakamlara göre imalat PMI, 2022 Aralık döneminde 48,1’e yükseldi.

Söz konusu değer geçen yılın Şubat ayında 50,40 değerinde geldikten sonra devam eden tüm aylarda eşik değerin altında hareket etti. Endeks Kasım ayında 45,70 değerinde ölçülmüştü.

Geçen ay üretim ve yeni siparişlerdeki düşüşlerin yavaşladığı, istihdamın Şubat 2022’den bu yana en güçlü artışı gerçekleştirdiği belirtildi. Enflasyonist baskılar ise diğer aylara kıyasla daha ılımlı seyretti.

Endeks 50 eşik değerin altında kalsa da Haziran ayından bu yana en iyi değere gelerek, imalat sektöründeki yavaşlamanın hız kestiğine işaret etti.

Söz konusu dönemde talep tarafında iyileşme belirtileri başlarken, toplam yeni siparişlerdeki azalma yaklaşık bir yılın en düşük hızında gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

İmalat Sektöründeki Düşüş Hız Kesti

Enflasyonist baskılar zayıflasa da bazı anket katılımcıları talebi olumsuz etkilemeye devam ettiğini bildirdi.

Küresel piyasalardaki zayıflığın yeni ihracat siparişlerinin toplam yeni siparişlerden daha yüksek oranda yavaşlamasına yol açtığı, imalat sektöründe üretimdeki düşüşün hız keserek, 2022’nin Şubat ayından beri en ılımlı düzeyde gerçekleştiği açıklandı.

İstihdam üst üste ikinci ayda genişlerken, düzey artışı son 10 ayın en yüksek hızını gördü. Tedarikçilerin teslim süreleri rekora yakın bir iyileşme gösterdi.

S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, rapora dair yaptığı değerlendirmede “Talep özellikle yurt dışında kırılganlığını sürdürüyor. Ancak maliyet baskıları 2022 başlarındaki kadar olağanüstü seviyelerde değil ve tedarik zinciri koşullarında da iyileşme gözleniyor. Bu gelişmelerin 2023’e girerken sektöre destek sağlayacağını ümit ediyoruz.” ifadesini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın