Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İltica Planı Anlaşmazlığı Hollanda’da Hükümeti Düşürdü!

Koalisyon ortaklarının, göçmenlerin savaş bittikten sonra ülkelerine geri dönmesini öngören iltica planı üzerinde uzlaşamaması sonucunda Hollanda'da hükümet düştü. Detaylar...
İltica Planı Anlaşmazlığı Hollanda’da Hükümeti Düşürdü!
Son Güncelleme: 
Yorum

Hollanda’da hükümet, iktidardaki koalisyonu oluşturan siyasi partilerin, çatışma bölgelerinden ülkeye gelmiş olan mültecilerin savaş sona erince ülkelerine gönderilmesini öngören yeni iltica planı konusunda anlaşma sağlayamaması üzerine düştü.

Göç politikası konusundaki anlaşmazlığı aşamayan Hollanda Başbakanı Mark Rutte, konuya dair açıklama yaptı.

Mülteciler, Hollanda’da Hükümeti Düşürdü

Merkez sağ VVD partisinin lideri Rutte, dört partiden oluşan koalisyon hükümetinin istifa ettiğini bildirdi.

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından bi açıklama yapan Rutte, koalisyona siyasi desteğin ortadan kalktığını görmenin çok üzücü olduğunu, ancak bu durumun görmezden gelinemeyecek bir gerçek olduğunu dile getirdi.

Rutte: Farklılıklar Aşılmaz Derecede

“Görüş farklılıkları aşılamaz derecede” diyen Başbakan, bu aşamadan sonra ilk görevlerinin seçime gitmek olduğunu ve ulusal çıkarları korumak adına gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

Rutte’nin bugün Hollanda Kralı Willem-Alexander’a istifasını sunması bekleniyor.

Göçmenlerin savaşın sona ermesinin ardından ülkelerine geri dönmesini öngören iltica planı üzerine tartışmalar bir süredir Hollanda hükümetinde krize neden olmuştu.

Söz konusu düzenleme, hükümet içinde görüş ayrılıklarına neden oluyordu.

Erken Seçim Tarihi: Kasım 2023

Ülkede erken seçimin Kasım ayında yapılmasının beklendiği ifade ediliyor. Yeni hükümet kurulana kadar, bu süreçte dördüncü Rutte kabinesi geçici olarak görevini sürdürecek.

Rutte’nin 2010 yılından bugüne dek dördüncü koalisyonu olan bu yönetim, çok sayıda müzakerelerin ardından Ocak 2022 döneminde yeniden göreve başlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu