Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ILO’dan Depremin Etkileri Nedeniyle Türkiye’ye Destek Çağrısı

Uluslararası Çalışma Örgütü, depremlerin yıkıcı sonuçları nedeniyle Türkiye ve Suriye'deki çalışanlar için acil destek çağrısında bulundu. Detaylar...
ILO’dan Depremin Etkileri Nedeniyle Türkiye’ye Destek Çağrısı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO), Türkiye’nin yanı sıra Suriye’de çok sayıda iş kolu ve işletmenin Kahramanmaraş merkezli yıkıcı depremlerden olumsuz etkilendiğini belirterek, bu ülkelerdeki yüzbinlerce çalışan için acil destek çağrısında bulundu.

ILO, binlerce insanın yaşamını kaybetmesine de neden olan depremlerin işgücü piyasası üzerindeki etkilerine ilişkin bir rapor yayımladı.

Kuruluşun yayımladığı raporda, Türkiye ve Suriye’de yüzbinlerce çalışanın geçim olanaklarını kaybetmiş bir durumda olduğunun altı çizildi.

ILO’dan Deprem Sonrası Raporu

Türkiye’ye ilişkin ilk verilere göre deprem nedeniyle 658 bin çalışan geçim olanaklarını kaybetti.

Bunun yanı sıra, ülke hükümetinin paylaştığı bilgilere dayanarak 150 bini aşkın iş yerinin depremin yıkıcı etkilerine bağlı olarak kullanılamaz hale geldiği ifade edildi.

GCM Yatırım Banner

Afet Bölgesinde Aylık 150 Milyon Dolarlık Gelir Kaybı

ILO’nun tahminlerine göre depremden etkilenen çalışanların her biri, iş bulamadığı takdirde her ay için ortalama 230 doları aşan gelir kaybına uğruyor.

Bu durum nedeniyle, afet bölgesinde aylık 150 milyon dolar civarında emek geliri kaybı oluşmuş durumda.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @ilo

Türkiye’de depremden etkilenen illerde 4 milyonu aşkın çalışanın yaşadığının belirtildiği raporda, bunların çoğunluğunun tarım, ticaret, imalat sanayi ya da diğer düşük katma değerli hizmetlerde çalıştığı bilgisi verildi.

İl bazlı bakıldığında, çalışma saati kayıplarının Malatya’da yüzde 58,8, Adıyaman’da yüzde 48,1 ve Hatay’da yüzde 45,2 olduğu belirtiliyor.

ILO, Türkiye için istihdam kayıplarına ek olarak, iş sağlığı ve güvenliği ile çocuk işçiliği alanlarında risklerin artmış olabileceği uyarısında da bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.