Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İller Bankası’ndan Yerel Projelere Milyarlarca Liralık Katkı

İller Bankası, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın öncülüğünde yerel yönetimlere toplamda 27,4 milyar lira finansman desteği sağladı. İşte detaylar;
İller Bankası’ndan Yerel Projelere Milyarlarca Liralık Katkı
HABER GİRİŞ

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İller Bankası (İLBANK) aracılığıyla yerel yönetimlere sunduğu krediler ve hibelerle birlikte toplamda 16,279 milyar lira finansman sağladığını duyurdu. Bu fonların içme suyu, kanalizasyon, katı atık ve arıtma faaliyetlerini içeren altyapı yatırımlarını kapsadığı kaydedildi.

Aynı zamanda İLBANK’ın yol, kaldırım ve kavşak projeleri için yaklaşık 4,892 milyar lira finansman desteği sağladığı vurgulandı. Sadece altyapılar için sağlanan toplam finansman desteğinin 21 milyar lirayı aştığına dikkat çekildi.

Üstyapı çalışmaları kapsamında ise park, meydan, sosyal tesis, bina, kentsel dönüşüm ve çevre düzenleme projelerine toplam 3 milyar 58 milyon lira destek sağlandığı bildirildi.

Afetten Zarar Gören Şehirlere Destek Sağlanıyor

İLBANK’ın yerel yönetimlere imar, harita, altyapı etüt projeleri, içme suyu sondaj ve proje çalışmaları için 208 milyon lira katkı sağladığı paylaşıldı.

Ayrıca akıllı şehir uygulamalarını desteklemek amacıyla yerel yönetimlere 1 milyar 128 milyon liralık nakit kredi destekleri dahil olmak üzere 27,4 milyar liralık finansman sağlandığının altı çizildi.

GCM Yatırım Banner

İçme suyu, kanalizasyon, atık, arıtma, yol, çevre düzenlemesi, hizmet binası, araç gereç, malzeme ve kamulaştırma gibi 10’dan fazla iş türü için yerel yönetimlere kredi imkanı sunduğuna işaret edildi.

Afetten zarar gören 15 şehirde içme suyundan kanalizasyona, imardan çevre çalışmalarına kadar birçok alanda çalışmalarını sürdürmektedir.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda şehirlerin altyapısını güçlendirdiklerini ve aynı zamanda iklim değişikliğiyle mücadele projelerine odaklandıklarını belirtti.

Özhaseki, özellikle afetlerde zarar gören altyapı sistemlerini hızla yenilemek için büyük çaba harcadıklarını ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.