Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlk Evini Alacaklara Müjde: Yılmaz’dan Kredi Açıklaması

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz açıklamasında, konut kredi imkanlarının ilk ev sahipleri için kullanıldığına işaret etti. Detaylar haberin içerisinde;
İlk Evini Alacaklara Müjde: Yılmaz’dan Kredi Açıklaması
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kabine Toplantısı’nın ardından gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantının ardından konuşan Yılmaz, ev alımında kredi imkanına ilişkin soruları yanıtladı.

Yılmaz açıklamasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), ikinci ve üçüncü ev alımında krediye erişimi zorlaştırdığını anımsattı.

İlk ev alımında kredi erişimi sağlandığına işaret eden Yılmaz, konu hakkında düzenleme yapılacağına ilişkin verdikleri sözü hatırlatarak bu şekilde yaptıklarını belirtti.

İkinci ve üçüncü konut alımında pek kredi imkanı olmadığının altını çizerek, ikinci ve üçüncü konuta kredi imkanı olmayınca konut kredi imkanlarının ilk konut sahipliği için kullanıldığını savundu.

Konut sahipliğinin sadece kredi odaklı olmadığını dile getiren Yılmaz, konunun aynı zamanda konut arzıyla birlikte düşünülmesi gerektiğinin altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

“Konut arzı ve konut talebi şeklinde…” düşünülmesi gerektiğini söyleyerek, sırf kredinin düşünülmesi durumunda konut fiyatlarının istenmeyen seviyelere çıkabileceğine dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz açıklamasında, “Konut arzını ve konut talebini dengeli bir şekilde yönetmemiz gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Pilot Uygulama Olarak Deprem Bölgesinden Başlayacak

Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi’nin de değerlendiren Yılmaz, düzenlemenin önce pilot uygulama olarak deprem bölgesinde başlayacağını bildirdi.

Daha sonra düzenlemenin tüm Türkiye’de uygulanmaya başlayacağına dikkat çekerek, özellikle gençlere verilecek olan evlilik kredisi denilen 150 bin liraya ilişkin açıklamada bulundu.

Evlilik kredisinin iki yıl geri ödemesiz verileceğini vurgulayarak, 4 yıllık krediyle destek verme mekanizması içerdiğini bildirdi.

Yılmaz, gelecek dönemde fonlar ve imkanlar arttıkça başka desteklerin de olacağını ama aşama aşama gideceğini kaydetti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.