Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İlk 9 Ayda Onaylanan Kapasite Raporu Yüzde 9 Arttı

Eylül ayında onaylanan sanayi kapasite raporu sayısı yine arttı. Ağustos’taki yüzde 41,7 artışın ardından Eylül'de 9 artış oldu.
İlk 9 Ayda Onaylanan Kapasite Raporu Yüzde 9 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Sakin yurt içi veri gündeminde öne çıkan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) sanayi kapasite raporu verileri yayımlandı. Rapora göre Eylül’de onaylanan sanayi kapasite raporu yıllık bazda yüzde 8,8 artarak (384) 4 bin 736 adede yükseldi.

2022’nin ilk 9 ayında onaylanan sanayi kapasite raporu sayısı ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9 artış kaydetti.

Aktif kapasite raporlarına göre toplam çalıșan sayısı yüzde 9,2 (321 bin 609) artarak Eylül’de 3.799.061 olarak belirlendi.

Geçen yılın aynı ayındaki 3.477.452’den yükseldi.

Ağustos’ta onaylanan kapasite raporu geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,3 (16 adet) artarak 4 bin 615 adet olmuştu. Kapasite raporu ilk sekiz ayda yıllık bazda yüzde 9 (2 bin 979 adet) artarak 35 bin 968 adede çıkmıştı.

Eylül’de en çok kapasite raporu düzenleyen ilk 10 il aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Kocaeli, Gaziantep, Konya, Manisa, Tekirdağ ve Adana olarak sıralandı.

Eylül Kapasite Raporu Düzenlenen 10 İl
KAYNAK: TOBB

Böylelikle Ağustos’taki sıralamadan değişti. Yılın sekizinci ayında en çok kapasite raporu düzenleyen ilk 10 il İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Konya, Kocaeli, Gaziantep, Tekirdağ, Kayseri ve Adana olmuştu.

Öte yandan Eylül’de sanayi veri tabanındaki aktif kapasite raporlarının toplam sayısı önceki yılın Eylül ayında göre yüzde 11,5 ya da 9 bin 655 artışla 93 bin 328’e ulaştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu