Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İletişim Danışmanlığı Şirketlerinden Twitter Kısıtlamasına Tepki!

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği, sosyal medya uygulamalarına getirilen erişim kısıtlamasına dair bir açıklamada bulundu. Detaylar haberde;
İletişim Danışmanlığı Şirketlerinden Twitter Kısıtlamasına Tepki!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği (İDA), Twitter ve TikTok gibi sosyal medya platformlarına getirilen kısıtlamalara dair bir yazılı açıklamada bulundu. Dernek, Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun (BTK) bu kararının ertelenmesini istedi.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde yıkıma neden olan şiddetli depremlerin ardından bugün BTK tarafından 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun’un ilgili maddeleri çerçevesinde sosyal medya hesaplarına kısıtlama getirildi.

Gün içinde saat 16.10’dan itibaren Twitter ve TikTok gibi sosyal medya mecralarına erişim konusunda yaşanan sıkıntı sürüyor.

İDA’dan Yeniden Gözden Geçirme Talebi

Sektörün önde gelen iletişim danışmanlığı şirketlerini çatısı altında buluşturan ve onları temsil eden İletişim Danışmanlığı Şirketleri Derneği, sosyal medya uygulamalarına erişimin 5651 sayılı kanunun ilgili maddeleri çerçevesinde BTK tarafından kısıtlandığını belirtti.

Dernek, yetkililerden bu kararlarını yeniden gözden geçirmelerini ve ilgili kararın ertelenmesini talep etti.

GCM Yatırım Banner

İDA tarafından yapılan yazılı açıklamada ülkenin yaşadığı büyük felaketin, iletişimin ve iletişim araçlarının hayatiyetini bir kez daha ortaya çıkardığı vurgulandı.

Deprem felaketinin yaşandığı illerde enkaz altındaki pek çok canın iletişim araçları ve platformlarının yönlendirmesi ile kurtulduğuna dikkat çekildi.

Yardım konusundaki yönlendirme ve organizasyonların da önemli kısmının sosyal medya platformları üzerinden gerçekleştirildiği ve gerçekleştirilmeye devam ettiğinin altı çizildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @idadernegi

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Ne yazık ki en çok insani ihtiyacın duyulduğu bugünlerde bazı sosyal medya uygulamalarına erişimin 5651 sayılı kanunun ilgili maddeleri çerçevesinde Bilgi Teknolojileri Kurumu (BTK) tarafından kısıtlandığını öğrendik. Böyle bir dönemde sosyal medya platformlarına yönelik sebebi ne olursa olsun bant daraltılması gibi erişimi zorlaştıran veya önleyen uygulamaları zamansız buluyor, yetkililerin bu kararlarını yeniden gözden geçirmelerini ve ilgili kararın ertelenmesini istiyoruz.”

Fuat Oktay’dan Twitter Açıklaması

Bu arada Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Twitter ve TikTok gibi sosyal medya sitelerinde bant daraltma uygulamasının başlatılmasıyla ilgili akşam saatlerinde yaptığı açıklamada “Benim öğrendiğim kadarıyla bazı teknik sorunlar vardı” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.