Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İletişim Başkanlığı Açıkladı: Emekli Aylıklarında Kesinti Olacak mı?

Son günlerde kamuoyunun gündemine gelen, emekli aylıklarında kesinti yapılacağı ve refah payı uygulamasının kaldırılacağı iddialarına açıklama geldi.
İletişim Başkanlığı Açıkladı: Emekli Aylıklarında Kesinti Olacak mı?
HABER GİRİŞ

Emeklilerin aldığı maaş aylardır gündemden düşmüyor. Sosyal medyada dolaşıma sunulan iddialar artarken, emekli maaşlarına uygulanacak vergi ile refah payı kesintisi yapılacağı en dikkat çekenler oldu. İddialar üzerine İletişim Başkanlığı’na bağlı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nden açıklama geldi.

Açıklamada, misafir vergisi adı altında emekli maaşlarında yapılacağı söylenen refah payı kesintisi haberlerinin gerçeği yansıtmadığı söylendi.

Söz konusu iddiaların yalanlandığı açıklamada, “Kira geliri olan mal sahiplerinin beyanname vererek vergisini ödemesi gerekmektedir. Konutta ikamet eden sakinlerin dışında, evde başkalarının misafir edilmesinden kaynaklı herhangi bir vergi alınması söz konusu değildir” denildi.

Konunun magazinleştirildiği ve dezenformasyon dolaşımının söz konusu olduğu bildirilirken, “’Misafir vergisi’ adı altında magazinselleştirilerek kamuoyunda paylaşılan iddialar gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesi yer aldı.

Ayrıca açıklamada, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına uygulanan refah payı sisteminin ortadan kaldırıldığı iddiasının da gerçeği yansıtmadığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi’nin açıklaması, “Bahse konu haberlerde iddia edildiği gibi emekli maaşlarında önümüzdeki süreçte kesinti yapılması da söz konusu değildir. Piyasalarda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmaya yönelik yapılan manipülatif haberlere itibar etmeyiniz” oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.