Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İletişim Başkanı’ndan İsveç Açıklaması: İkna Edilmeliyiz!

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan İsveç’in NATO’ya üyeliği hakkında kritik açıklama: İyi terörist - kötü terörist ayrımı olmaz.
İletişim Başkanı’ndan İsveç Açıklaması: İkna Edilmeliyiz!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyeti İletişim Başkanı Fahrettin Altun, İsveç gazetesi Svenska Dagbladet’e verdiği demeçte, NATO meselesi hakkında konuştu. Türkiye İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu gündeme geldiği ilk andan bu yana karşı çıktığını bildirdi.

Bunun sebebi ise söz konusu ülkelerin terörizme karşı duruşlarının net olmaması olarak gösterildi. İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde, geçtiğimiz günlerde terörü güçlü bir şekilde kınadıklarını belirtirken, Altun’a bu durum karşısındaki yorumu soruldu.

Altun ise İsveç’in daha birkaç ay öncesine kadar, ortada terör sorunu görmediği yönündeki sözlerini hatırlattı. Temeldeki sorunlara dikkat çekerek, bunlardan ilkini PKK terör örgütünün İsveç’te çok güçlü olması olarak gösterdi.

Örgüt üyelerinin İsveç hükümetine şantaj yaptığını ve mesailerini örgüte kazanım sağlamak adına harcadıklarını anlattı.

Türkiye’nin geleneksel olarak NATO’nun açık kapı politikasını desteklediğini bir kez daha yineleyen Altun, öte yandan İsveç’teki PKK ve FETÖ varlığından uzun zamandır rahatsızlık duyduklarının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

İsveç’in NATO’ya katılması için belli kriterleri sağlaması gerektiğini, terörle mücadeleyi çok ciddiye aldıklarını belirterek, kritik açıklamalarda bulundu.

Türkiye İsveç’in Teröre Destek Sağlamadığından Emin Olmalı

Türkiye İsveç’in Teröre Destek Sağlamadığından Emin Olmalı
Kaynak: Twitter

İsveç’in NATO’ya girişine yeşil ışık yakmanın, olası bir saldırı halinde İsveç halkını korumayı taahhüt ettikleri anlamına geldiğini belirten Altun, “İsveç için böyle bir sorumluluk üstleneceksek ülkenizde toplanan paralarla Türk vatandaşlarına saldırı düzenlenmediğine, Suriye’de veya Irak’taki terör sığınaklarından İsveç silahlarının çıkmayacağına kesin olarak ikna edilmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye açısından asıl soru işaretinin İsveç’in NATO üyeliğinin terörle mücadeleye zarar verip vermeyeceği olduğunun altını çizdi.

Türkiye’nin iyi terörist-kötü terörist diye bir ayrım yapılmasının mümkün olmadığını yıllardır dile getirdiğini, DEAŞ ile mücadele adı altında PKK’nın Suriye kolunun silahlandırıldığında, bu silahların Türk vatandaşlarına doğrultulduğunu dile getirdi.

PKK’nın 40 yıldır Türk vatandaşlarını şehit ettiğini söyleyen Altun, “Dolayısıyla biz bu konuları bugün gündeme getirmiş değiliz. Kimseyi mutlu etmek için de terör konusunda hiçbir taviz vermeyeceğiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın