Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Şirketinden Milyon Liralık İhaleye Dayalı Önemli Açıklama

Gen İlaç ihale katılımlarını gerçekleştiren Salutem şirketi ile olan ticari ilişkisi konusunda önemli açıklamalar yaptı. İşte milyonluk ihalelerin detayı:
İlaç Şirketinden Milyon Liralık İhaleye Dayalı Önemli Açıklama
HABER GİRİŞ

Gen İlaç tarafından bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) ticari ilişkileriyle ilgili önemli açıklama geldi. SPK Kurumsal Yönetim Tebliği’nin 10. maddesi uyarınca ilişkinin incelendiği ve yönetim kurulu tarafından işlemlerin emsale uygun olarak gerçekleştiğine dair rapor yayımladı.

Raporda, “Salutem, GEN tarafından ithal edilen ve üretilen ilaçların Devlet Malzeme Ofisi gibi kurumlar nezdinde düzenlenen ihalelerine katılmak için şirketimizce yetkilendirilmiştir. Bu yetkiye dayanarak ihalelere katılmakta ve ihaleyi kazandığı takdirde şirketimizden ihaleye konu ürünleri temin ederek talep eden kuruluşa vermektedir,” ifadelerine yer verildi.

2023 yılında Salutem’in iki adet ihale kazandığını bildiren GEN, bunların ilkinde 07.11.2023 tarihinde Devlet Malzeme Ofisi tarafından düzenlenen ihalede Gen İlaç’ın toplam satışlarına katkısının yaklaşık 402 milyon lira olacağını bildirdi. İkincisinde ise 22.11.2023 tarihinde düzenlenip şirkete 900 bin lira katkısı olacağını açıkladı.

Yapılan incelemeler sonucunda işlemlerin emsale uygun olarak değerlendirildiği ve Salutem’e satışı gerçekleştirilen ilaçların fiyatlarının ticari faliyet yürütülen diğer firmalarla uyumlu olduğu ifade edildi. Aynı zamanda Gen İlaç’ın kârlılığının da önceki dönemlerde yetkilendirilen kurumlarla yapılan işlemlere uyumlu olacak şekilde düzenlendiği bildirildi.

Gen İlaç hisselerini (GENIL) incelediğimiz zaman, TSİ 16:20 sularında yüzde 4,32 düşüşle 53,1 lirada gezdiği görülüyor.
Gen İlaç Hisse Fiyatı - 01.12.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler, 2023 yılının Haziran ayında başlattığı ralli sonucunda 22 Ağustos’da 74,9 lira ile rekor kırdı. Bu tarihten sonra gerilemeye başlayan hisseler 53 liraya kadar geriledi. Hisselerin bir önceki yılın Aralık başına göre kazancı yüzde 33,91 düzeyinde bulunurken, aylık yüzde 11,2 kayba işaret ediyor. Haftalık bazda ise yüzde 5’ten fazla düşüş kaydetmiş durumda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Gen İlaç 6 Ağustos 2021 tarihinde işlem görmeye başladı. 10,75 liradan işlem görmeye başlayan hisseler, 2022 yılını güçlü yükselişle tamamladı. Ocak 2023 sonunda 58,16 lira ile rekor kırdıktan sonra gerileme gösterdi ve 35 liraya kadar gevşedi. Bu seviyeden Haziran rallisini başlatarak 2 ayda fiyatını 2’ye katladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın