Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Şirketi SPK’nın Kararını Paylaştı! Hisseler Düşüşte

Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş, KAP üzerinden SPK'nın şirkete yönelik verdiği kararı duyurdu. Hisseler düşüşte. Detaylar haberde...
İlaç Şirketi SPK’nın Kararını Paylaştı! Hisseler Düşüşte
HABER GİRİŞ

İlaç sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) şirket hakkında yayımladığı kararı paylaştı.

Şirket, dün SPK’nın yayımladığı kararda 30.09.2023 tarihli konsolide finansal raporlarında yer alan maddi olmayan duran varlıkların DRT Kurumsal Finans Danışmanlık Hizmetleri A.Ş. tarafından hazırlanan değerleme raporuna dayanılarak hazırlanan finansal raporların aykırılık teşkil ettiğinin tespit edildiği not edildi.

Söz konusu değerleme işlemenin ilaç ruhsatlarını gerçeğe uygun değerini hem yatırımcılara yansıtmak hem de finansal raporların gerçeğe daha uygun çıkmasını sağlamak amacıyla yapıldığı not edildi.

Ancak, TFRS/UFRS 13 standardında tanımlanan gerçeğe uygun değer yaklaşımı esas alınarak hazırlanan değerleme raporunun TMS 38 kapsamında değerlendirilemeyeceğinin belirtildiği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

GCM Yatırım Banner

“Bu nedenle, en kısa sürede kamuya açıklanacak olan yıllık finansal raporlarımızda Maddi Olmayan Duran Varlıklar üzerindeki değerleme etkisi arındırılacak ve önceki değerler TMS 29 Yüksek Enflasyonlu Ekonomilerde Finansal Raporlama Standardındaki Esaslara göre muhasebeleştirilecektir.”

30.09.2023 tarihli finansal tablolarında da gereken düzeltmelerin en kısa sürede yapılacağı ve kamuoyuna tekrar sunulacağı aktarıldı.

Söz konusu değişiklik sonucunda şirketin karlılık rakamlarında herhangi bir etki öngörülmemekte olduğu not edildi. Yalnızca öz kaynaklar altında yer alan maddi olmayan duran varlıklar kaleminde değişiklik olacağı bildirildi.

Sabah saatlerinde yapılan duyuru sonrasında hisseler (GENIL) güne düşüş seyrinde başladı. Haftanın son işlem gününde açılışı 63 TL’den yapan hisseler yazım sırasında 66’den işlem gördü. Son iki hafadır kaybettiren hisseler, aylık bazda yüzde 15’e yakın değer kaybetti. Haftalık bazda yüzde 5’den fazla kaybetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın