Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye’nin İlaç Sektöründe Dışa Bağımlılığı Her Geçen Gün Artıyor

Sektör temsilcileri ilaç fiyatlarında sabit kur artışının ardından genel değerlendirme yaptı. Yerli ilaç satışının azalmasıyla dışa bağımlılığın arttığı belirtildi.
Türkiye’nin İlaç Sektöründe Dışa Bağımlılığı Her Geçen Gün Artıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ilaç fiyatlarında baz alınan kur miktarının %12 artırıldığını açıkladı. Buna göre Beşeri Tıbbi Ürünlerin Fiyatlandırılmasına Dair Karar’ın ikinci maddesinin ikinci fıkrası gereği, tıbbi ürünlerin fiyatlandırılmasında kullanılan 1 Euro değeri 3,8155 liraya çıkarıldı.

Daha önceki sabit kur 3,4037 liraydı. Yapılan işlemin ilaç zammı olmadığının altını çizen Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, sabit kurdaki değişime bağlı olarak ilaç fiyatlarının da güncelleneceğini söyledi.

Artan işletme giderleri göz önünde bulundurularak, fiyatların kurdan bağımsız şekilde güncellenmesi isteniyor.

İlaçta Kur GüncellemesiTEİS Başkanı Nurten Saydan, ilaç fiyatının belirlenmesindeki sistemin yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. Fiyatlandırmaların yılda bir defa Euro kuruna bağlı olarak yapıldığını fakat bu uygulamadan vazgeçip, yılın belirli dönemlerinde enflasyon oranında artış yapılması gerektiğini vurguladı.

İlaveten artan işletme giderleri de göz önünde bulundurularak ilaçlarda eczacıların kar oranlarının yeniden belirlenmesi gerektiğine dikkat çekti. Bu alanda düzenleme yapılmadığı sürece ne tür tedbir alınırsa alınsın ilaç sorunun çözülemeyeceğini dile getirdi.

Geçtiğimiz dönemlerde Euro kurunun güncellenmesine bağlı olarak ilaç fiyatlarının arttığı bu süreçte piyasaya sürülmeme gibi sorunlar yaşandığını hatırlattı. Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun (TİTCK) ilaç takip sistemi sayesinde, bu yıl bu tür problemlerle karşılaşılmadığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Bulunamayan ilaçlar konusunda da düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden Saydan ülkemizdeki ilaç tüketiminin şehirlere göre değişiklik gösterdiğini açıkladı. Yani bir şehirde tamamen tüketilen ve bulunamayan bir ilacın başka bir ilde bulunabildiğini söyledi.

Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, ilaç konusunda dışa bağımlılığımızın arttığını belirtti.

Erdoğan ÇolakKur düzenlemesinin ilaç fiyatlarını artırdığını söyleyen Erdoğan Çolak, genel olarak sektör hakkında değerlendirmede bulundu. Yerli ilaçların kutu bazında eridiğini, satışlarının azaldığını, bunun sonucunda da dışa bağımlılığın arttığını dile getirdi. Bu durumun önüne geçmek için yerelleşme çalışmalarının sürdüğünü belirten Çolak, henüz bunun karşılığının sektörde alınamadığını ifade etti.

Artan fiyatlar yüzünden hastaların katkı paylarının da yükseldiğini ancak kendilerinin pahalı ilacı savunmadıklarını vurguladı. Hastaların ilaca erişiminin her şeyden önce geldiğini dile getiren Çolak, ilacın piyasada mevcut olması gerektiğini dile getirdi. Bazı dönemler ilaç temininde sıkıntı yaşandığını bunun da piyasada kısıtlı miktarda olmasından kaynaklandığını belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.