Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İlaç Devi Pfizer Piyasaları Memnun Eden Bilanço Açıkladı

Lider ilaç şirketi Pfizer, çeyreklik bilançosuyla yatırımcılarını sevindirdi. Önde gelen firma, hem kazancıyla beklentileri aştı hem de görünümünü yükseltti.
İlaç Devi Pfizer Piyasaları Memnun Eden Bilanço Açıkladı
HABER GİRİŞ

Dünyanın önde gelen ilaç şirketlerinden Pfizer, Eylül çeyreğine ilişkin bilançosuyla piyasalarda olumlu duyarlılık yarattı. Pfizer, Wall Street beklentilerini aşan güçlü bir üçüncü çeyrek kaydettikten sonra 2022 kazanç tahminini de yükseltti.

Düzeltilmiş hisse başına kazancı 1,78 dolar olurken 22,6 milyar dolar gelir elde etti. Her iki cephede de beklentileri aştı. Pfizer, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 düşüşle bu çeyrekte dünya çapında 4,4 milyar dolarlık Covid aşısı satarken 7,5 milyar dolarlık Paxlovid tedavisi sattı.

Görünüm cephesinde Pfizer, hisse başına kazanç tahminini 6,40 ila 6,50 dolar aralığına yükseltti.
İlaç Devi Pfizer Hisse Yükseliş
Kaynak: MarketWatch

Önceki tahmini 6,30 ila 6,45 dolardı. İlaç şirketi ayrıca satış kılavuzunun alt sınırını da yükseltti. Buna göre 2022’de 99,5 milyar ila 102 milyar dolar arasında gelir bekliyor.

Pfizer, Covid-19 aşısı için tam yıl satış hedefini bu yıl şirketin önceki beklentilerinden 2 milyar dolar artırarak 34 milyar dolara çıkardı. Antiviral hap Paxlovid için 22 milyar dolarlık gelir beklentisini korudu.

Pfizer CEO’su Albert Bourla raporda, “Meslektaşlarımızın mükemmelliği, yaratıcılığı ve hastalara çığır açan buluşlar getirme konusundaki sarsılmaz bağlılığıyla gurur duymaya devam ediyorum. Önümüzdeki 18 ay boyunca, piyasada 19’a kadar yeni ürün veya indikasyon olmasını bekliyoruz.” dedi.

GCM Yatırım Banner

Pfizer hisseleri, iyimser rakamların ardından açılış öncesi işlemlerde yükseldi. Yazım sırasında yüzde 3’ün üzerinde artan Pfizer hisseleri, pozitif açılışa işaret etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.