Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ustaca Hazırlanmış Mercedes-Benz 300 SL’nin İnanılmaz Hikayesi!

Kapılarını yukarıya açan siyah bir Mercedes 300 SL'nin bildiğiniz gibi olmadığını söylesek!
Ustaca Hazırlanmış Mercedes-Benz 300 SL’nin İnanılmaz Hikayesi!
HABER GİRİŞ

Mercedes-Benz’in halen daha gelmiş geçmiş en iyi sanat eseri olarak görülen 300 SL’si, Gullwing kapılarıyla ünlenmiş bir spor araçtır. Otomobilin paslı, kirli veya üzerinde eksik bir şeylerin oluşu değerini değiştirmiyor. 50 yıldır öylece bırakılan ve Mercedes’in sahip çıktığı Gullwing harikasına buradan bakabilirsiniz.

Başlığımızda neden ustaca hazırlanmış olduğuna değinelim. Herkes gibi bizde “hazırlanma” kelimesini restore olarak algıladık. Gerçekleri sonradan öğrendiğimizde de şaşkınlık yaşadık. 300 SL olarak gördüğümüz spor aracın aslında SLK olduğunu öğrendik. Gelin bu ilginç hikayeye beraber bakalım!

Mercedes-Benz 300 SL’lerle haşır neşir olan kişiler dahi bu oyuna kanabilir.

Mercedes 300 SL Gullwing Replika SLKSiyah bir kartal gibi duran ikonik Mercedes, 1996 yılında her kıtada sevilen kompakt tek kapılı SLK’nın ruhundan çıkarılmış. ClassicDriver listelerine gelen bu güzel otomobil, fiyatıyla ön plana çıkıyor.

Muhtemelen 2000 model SLK’nın Gullwing dönüşümünde atlanan bir nokta bulamayacaksınız.

Mercedes 300 SL Gullwing Replika SLK Ön YüzFiber glass bir malzemeden kaporta kısmının yapıldığını düşünüyoruz. Bu yönde bilgi verilmediği için genelde replika otomobillerin yapılış tarzları, şekillendirilmesi fiberden yapılıyor. Karşımıza aldığımız replika Mercedes’te bakalım bir şeyler yakalayabilecek miyiz?

Mercedes’in vektörel çizimlerini vermeyeceğini düşünerek SLK, 300 SL’ye çok sağlam benzetilmiş.

Mercedes 300 SL Gullwing Replika SLK FarlarÖn yüzdeki farların kalın çerçeveleri ve hemen altında bulunan küçük sinyaller, gerçeği ile aynı. Sadece farların mercekli oluşu bir fark olarak görülebilir. Büyük marka logosunun ızgara kısımları ve kaputa verilen çizgiler de bire bir aynı. Eksik mi bilemiyoruz ancak gerçek Gullwing’lerin krom bir tamponu veya sinyal üstlerine gelen küçük krom parçalar mevcut.

GCM Yatırım Banner
Baştan diyelim profilinde bir detay eksikliği yakalamak çok zor!

Mercedes 300 SL Gullwing Replika SLK ProfilSiyah sac jantlarının çıkıntılı kapak detayı ve çamurlukların üzerindeki estetik ayrıntı orijinaline benzetilmiş. Uzun burun yapısının devasa çamurluklarında hava girişleri unutulmamış. Aracın özel süspansiyon sistemi yüzünden yüksek tutulan kapı eşikleri, krom dikiz aynalar ve hidrolikli açılan Gullwing kapıları için çok çalışıldığı belli oluyor.

Yapanların tampon takıntısı olduğunu keşfettik.

Mercedes 300 SL Gullwing Replika SLK Arka GörünümGenişleyen yan parçalarına karşı 300 SL’nin dar kupa tipi yine replikanın benzerliğini işaret ediyor. Yuvarlak hatlı arka bölgesine 300 SL’de kullanılan stoplar takılmış. Başarılı SLK dönüşümünde bagajdaki Mercedes logosu yerinde ancak alt kısım imzası eksik!

Her replikada yapılmayan ve maliyetli olan kokpit kısmı SLK olarak bırakılmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Replika otomobillerin en belirgin ayırt etme kısımları kabinlerdir. Siyah 300 SL’nin hafif koltuk desenleri bakımından döşemeler değiştirilmiş olsa da gösterge, orta konsol ve basit duran torpido, eski zamanların kabininden çok uzakta.

Piyasası 1 milyon ile 2 milyon dolar arasında değişen 300 SL’nin replikasının değeri ise çeyrek milyon dolar bile değil. 3.2 L V6 218 ps’lik SLK motoruyla hareket edecek 300 SL’ye 223.372 dolar ücret isteniyor. Benzetilmesi için günümüz sayılabilecek Mercedes’ini ikonik bir spor modele dönüşümü, tek kelime ile harika. Araç hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.