Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İKMİB: Kimya İhracatı İlk Üç Ayda 7,4 Milyar Doları Aştı

İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Pelister, 2023'ün ilk üç ayında kimya ihracatı 7,4 milyar doları aştığını söyledi. Detaylar haberde...
İKMİB: Kimya İhracatı İlk Üç Ayda 7,4 Milyar Doları Aştı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı tarafından bugün 2023 yılı Mart ayı dış ticaret verilerine göre ihracatın, yıllık bazda yüzde 4,4 oranında artışla 23 milyar 596 milyon dolar olduğu açıkladı. Kimya sektöründe ise Mart’ta 2,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleşti. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister’den konua dair değerlendirme geldi.

İKMİB, Yönetim Kurulu Başkanı Pelister, Şubat ayında 2,25 milyar dolar olan kimya sektörünün ihracatının Mart’ta 2,9 milyara çıktığını söyledi.

Pelister, Mart ayında en çok ihracatı gerçekleştiren ikinci sektör olduklarını bildirdi. Nisan ayı itibarıyla doğalgaza ve elektriğe gelen indirimlerin üretim maliyetlerine ve ihracatına olumlu etkisi olmasını beklediklerini dile getirdi.

Sektörün bu yıl ilk üç aylık ihracatı 7,4 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Mart ayında 2,9 milyar dolar ihracat gerçekleştiren sektör ülke ihracatından yüzde 12,2 pay aldığı aktarıldı.

Pelister, Şubat ayında Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremlerden dolayı ülke genelinde büyük bir seferberlik başlatıldığını söyledi. Bölgede iş gücü ve tesis kaybı ile birlikte üretim ve ihracatın olumsuz etkilerini bertaraf edebilmek için geçici barınma yaşam alanlarının en kısa sürede tamamlanmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’nin kalkınması ve büyümesinde öncü olan ihracatımızı artırmak için ticaret heyetlerine, fuar katılımlarına ağırlık verildiğini kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.