Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İklim Değişikliğine 3 Milyar Dolarlık Finansman!

Dünya genelinde yeşil ekonomiye geçiş için ısınma turlarında sona gelinirken, ABD’den iklim fonuna milyar dolarlık finansman ayrıldı.
İklim Değişikliğine 3 Milyar Dolarlık Finansman!
HABER GİRİŞ

İklim değişikliğine yönelik ekonomik uygulamalara hız vermek için ABD’den finansman hamlesi geldi. “Kritik 1,5 santigrat derece hedefimize ulaşmak için daha fazlasını yapmalıyız” çıkışını yapan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris, yeşil iklim fonu için 3 milyar dolar tutarında finansman desteğini açıkladı.

Dubai’de gerçekleşen Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28’inci Taraflar Konferansı’nda (COP28) söz alan Harris, 11 milyar dolarlık hedefe ulaşma hedefine yakın olduklarını kaydetti.

Başkan Yardımcısı, “Gelişmekte olan ülkelerin dayanıklılığa, temiz enerjiye ve doğaya dayalı çözümlere yatırım yapmasına yardımcı olan yeşil iklim fonuna 3 milyar dolarlık yeni bir taahhüt duyurmaktan gurur duyuyorum” diye ifadede bulundu.

İklimdeki gelişmeleri görmeyen iradeleri eleştirerek, kimi dünya liderlerinin “fosil yakıt sübvansiyonları için milyarlarca dolarlık lobi faaliyeti yürüttüklerini” söyledi.

Durum bu olduğundan iklim değişimine ayak uydurmak için çok daha çaba göstermek gerektiğini ayrıca cesur liderliklere ihtiyaç olduğunu savundu. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.