Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci Yarıda İvme Kazanan Tayvan Ekonomisi 2020’de %1,76 Büyüyecek

Tayvan merkezli düşünce kuruluşu, ülke için 2020 büyüme tahminini %1,76 olarak belirledi. Üçüncü ve dördüncü çeyreklerde pozitif büyüme kaydedeceğini de vurguladı.
İkinci Yarıda İvme Kazanan Tayvan Ekonomisi 2020’de %1,76 Büyüyecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Tayvan merkezli uluslararası düşünce kuruluşu CIER, bugünkü raporunda ülke ekonomisinin yılın ikinci yarısında ivme kazandığı için 2020’de yüzde 1,76 büyüme göstereceğini tahmin etti.

Tayvan’ın 2020 gayri safi yurtiçi hasılasına (GSYİH) yönelik en son CIER tahmini, hükümetin 50 milyar Tayvan doları teşvikinin etkilerini dikkate alarak yüzde 1,77’lik büyüme tahmininden çok az değişti. CIER, teşvik kuponlarının etkilerini hariç tutarak, Temmuz ayında Tayvan’ın GSYİH’sinin yüzde 1,33 oranında artacağını tahmin etmişti.

CIER Başkanı Chang Chuang-chang, büyük ekonomilerin salgının etkisinden yavaş yavaş iyileşiyor göründüğünü ve küresel talebin yeniden arttığını, bunun ihracat ağırlıklı Tayvan’ı güçlendirdiğini söyledi.

Tayvan’da da yılın ikinci yarısında ülkenin ekonomik büyümesine yardımcı olması beklenen iç talebin arttığını da ekledi.
Tayvan Virüs Durumu
Kaynak: Worldometers

Düşünce kuruluşu ayrıca Tayvan’ın 2020 sermaye oluşumu büyüme tahminini Temmuz ayındaki tahmini yüzde 2,63 artıştan yüzde 4,76’ya yükseltti. Özellikle özel yatırımın yüzde 2,55 büyümesinin beklendiğini belirten CIER, önceki yüzde 0,25 artış tahminini yükseltti.

Tayvan’ın 2020 ürün ihracatının bir yıl öncesine göre yüzde 2,71 artmasını bekleyen CIER, tahminini yüzde 1,14 artıştan yukarı yönlü revize etti. Düşünce kuruluşu, tahminini yüzde 0,34 artıştan düşürerek ithalatın yüzde 0,01 düşeceğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner
Bununla birlikte teşvik fonlarına rağmen tüketici harcamaları, COVID-19 salgınının yılın ilk yarısındaki etkisinden açıkça zarar gördüğü için Tayvan’da özel tüketimin 2020’de yüzde 1,48 düşeceğini bildirdi.
JPMorgan Ekonomist Tayvan Tahmin
Görsel Kaynak: Quartz

CIER, ikinci yarıda, Tayvan’ın üçüncü ve dördüncü çeyrekte sırasıyla yüzde 2,77 ve yüzde 2,55 GSYİH büyümesi göstereceğini tahmin etti. Tayvan GSYİH’si ilk çeyrekte yüzde 2,20 büyüdü ve ikinci çeyrekte yüzde 0,58 daraldı.

2021 yılında ülkenin ekonomik büyümesinin yüzde 3,42‘ye çıkması beklenirken bu tahmin Temmuz ayındaki yüzde 2,33 artıştan yükseltildi. Diğer taraftan Tayvan’ın tüketici fiyatlarının 2020’de yüzde 0,20 düşüş göstereceği ancak 2021’de yüzde 1,07 artarak büyüme modeline döneceği öngörüldü.

JP Morgan ekonomistleri de Eylül sonunda Tayvan’ın 2020’de büyüyecek sayılı ekonomiler arasında yer aldığını açıklamışlardı.

Küresel ekonominin çoğu hala çalkantılı olsa da Asya’nın bazı bölgelerinde konaklama ve turizm sektörlerine verilen zararın, teknoloji ürünlerine olan talebin artmasıyla telafi edildiğini belirten uzmanlar, Tayvan GSYİH’sinin bu yıl yüzde 1 büyüme kaydedeceğini söylemişlerdi.

Elbette ülkenin koronavirüsle mücadelede başarılı olması, yapılan iyimser yorumlarda etkili. Toplam vaka eğrisi Nisan ortaları itibarıyla düzleşmeye geçerken şimdiye kadar 540 vaka kaydedildi. 19 Ekim’de 5 yeni günlük vaka bildirilirken ülkede Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı sadece 7 oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın