Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci Nükleer Santral için Rosatom ile Adımlar Atılıyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, ikinci nükleer santral için Rosatom, üçüncü santral içinse Çin ile görüşüldüğünün bilgisini verdi. İşte detaylar;
İkinci Nükleer Santral için Rosatom ile Adımlar Atılıyor
HABER GİRİŞ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer enerji santralinin yapımı için görüşmelerin başlama aşamasına geldiğini bildirdi. Bahsi geçen görüşmelerinse Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom ile yapıldığını açıkladı.

Rusya’nın Soçi kentinde düzenlenen 12. Uluslararası Nükleer Enerji Fuarı “Atomexpo 2022″de yaptığı açıklamalarda, Türkiye’nin gelecek 30 yıl için enerjide önemli hedeflerinin olduğunu belirtti.

Karbon emisyonlarını azaltmak için nükleer enerjinin önemli bir kaynak olduğuna dikkat çeken Bayraktar, bunun için 16-20 arasında reaktöre ihtiyaç duyulabileceğini kaydetti. Türkiye’nin karbon nötr bir ekonomiye sahip olabilmesi için bir diğer alternatifinse Akkuyu NGS’ye ek olarak 12-16 reaktöre ihtiyaç olduğunu aktardı.

Görüşmelerin Ana Fikri Türkiye’nin Nükleer İhtiyacı

Akkuyu NGS’den sonra Sinop’ta inşa edilecek ikinci nükleer santral hakkında da konuşan Bayraktar, görüşmelerin önce Japon hükümetiyle bağladığını şimdi de Akkuyu NGS’deki ortak Rosatom ile başlama evresine geldiğine dikkat çekti.

Görüşmelerin ana fikrinin Türkiye’nin nükleer ihtiyacı olduğu ve bu ihtiyacın rekabetçi hale getirileceği vurgulandı. Ayrıca Akkuyu nükleer santrali ile çok şey öğrenildiğini ve santralin bir örnek teşkil ettiğini paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Nükleer enerjide yeni dönem için Güney Kore ve ABD’li şirketlerle görüşmelere başlandığını ve üçüncü santral içinse Çin hükümetiyle temaslar kurulduğunun altını çizdi.

Rusya, Nükleer Santral İnşasında Türkiye’ye Öncelik Veriyor

Rosatom Genel Müdürü Aleksey Lihaçev konuya ilişkin açıklamalarda bulunarak, son dönemde yaşanan küresel siyasi gelişmelerin enerji sektörünü olumsuz etkilediğine işaret etti. Bu sebepten dünyada nükleer enerjiye yönelimin giderek arttığını iletti.

Nükleer enerjiye yönelimin başta Fransa ve Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde görüldüğünü ifade etti. Doğal gaz fiyatlarındaki artışa da değinen Lihaçev, daha önce bin metreküpü 200 dolar olan doğal gazın şu an 4 bin dolar seviyelerine çıktığının bilgisini verdi.

Nükleer enerji sektörünün yeni bir dönüşümün içinde olduğunu ileten Lihaçev, Rusya’nın nükleer santral inşaatında Türkiye, Bangladeş, Macaristan, Mısır ve Afrika ülkelerine öncelik verdiğini paylaştı.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.