Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İkinci El Araç Pazarı için Köprüden Önce Son Çıkış

Bakanlığın devreye girmesiyle düşüşe geçen ikinci el araç fiyatlarında 2024’te ters köşenin yaşanabileceği tahminleri yüksek sesle konuşulur oldu.
İkinci El Araç Pazarı için Köprüden Önce Son Çıkış
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı’nın getirdiği regülasyonlar ikinci el araç pazarındaki köpüğü kaldırdı. Pazardaki fiyatlar düşüş gösterirken, satışlarda da ivme aşağı yönlü oldu. Bu yılın nasıl bir performans tablosuyla kapanacağı merak konusu olurken, sektör uzmanlarından rüzgarın tersten eseceği tahmini geldi.

Ekonomist’e değerlendirmede bulunan uzmanlar, ikinci el araç pazarının 2023’ü 7 milyon adet satışla kapatmasını bekliyor.

Temmuz ayından sonra yüzde 30 oranında fiyat düşüşü yaşayan pazarda gelecek yıl ise ibrenin tersi göstereceği öngörüleri paylaşıldı.

Alım Fırsatı Devam Ediyor

Sektörü yakın takibe alanlar için ise güzel haberler verildi. Bu yılda kayda geçen fiyat düşüşlerinin ikinci el tarafında alım fırsatını sürdürdüğü tespiti yapıldı.

Uzmanlar, ucuz kredilerle son 2 yıldır şişen fiyat balonunun söndüğünü belirtirken, söz konusu düşüşün ise bu yılın sonuna kadar süreceği beklentisi aktarıldı.

GCM Yatırım Banner

2024 Kur Şokları Yılı Olmaya Aday

Enflasyonla geçen 2023’ün 2024’ü aratacağı endişeleri otomobil sektörü için de geçerli oldu.

Sektörü takip eden uzmanlar, gelecek yılın seçim gündemiyle gerilen piyasalar ve kur artışlarıyla dolu olmasını bekliyor.

Matrah Düzenlemesi Bekleniyor

Sektör temsilcileri ayrıca 2024 için piyasayı canlandıracak düzenlemeler de bekliyor.

Bu yılın sonunda başlaması planlanan ve tüm araç segmentlerini kapsaması beklenen özel tüketim vergisinde (ÖTV) matrah düzenlemesinin canlılık yaratacağı tahmin ediliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın