Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İki Yıldan Fazla Hareketsiz Bitcoin Oranı En Yüksek Seviyede!

Dolaşımdaki Bitcoin'lerin şaşırtıcı bir şekilde yüzde 53'ü iki yılı aşkın bir süredir hareket etmiyor. Peki, bu ne anlama geliyor? Detaylar haberde;
İki Yıldan Fazla Hareketsiz Bitcoin Oranı En Yüksek Seviyede!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Sıkı bir Bitcoin destekçisi olan kripto stratejisti Antony Pompliano’nun paylaştığı veriler, Bitcoin’e (BTC) dair ilginç gerçekleri ortaya çıkardı. Veriler, dolaşımdaki her 2 BTC’den 1’den fazlasının son iki yıl içinde hareket etmediğine işaret etti.

Pompliano, kripto analitik platformu Glassnode kaynaklı paylaşımlarında konuya dair çeşitli detaylara yer verdi.

BTC’nin Yüzde 53’ü İki Yıldan Uzun Süredir Taşınmadı

Dolaşımdaki tüm BTC’nin yüzde 53’ünün son iki yıldır hareket ettirilmemesine bağlı olarak, varlıkların sahiplerinin fiyat hareketi ve oynaklıktan etkilenmemiş olduğu görülüyor.

Önemli noktaların başında ise son iki yılda atıl kalan kripto paraların sayısının artması geliyor. Glassnode verileri, mevcut oranlarla en üst seviyeye ulaşıldığını ortaya çıkardı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @APompliano

Pompliano, paylaşımında “Dolaşımdaki her 2 Bitcoinden 1’den fazlası son iki yılda hareket etmemiştir. Bugün tüm zamanların en yüksek seviyesi olan yüzde 53’e ulaştık” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Analizini derinleştiren Pompliano, dolaşımdaki tüm BTC’nin yüzde 29’undan fazlasının, yani 150 milyar doların üzerinde bir piyasa değerine karşılık gelen kripto paranın son beş yılda taşınmadığını bildirdi.

Glassnode’a göre dolaşımdaki tüm Bitcoinlerin yüzde 15’inden biraz azının son 10 yılda hareket etmediğini söyleyen analist; kaybolan, unutulan veya dünyanın en disiplinli yatırımcılarının elinde olduğu varsayılan 2.5 milyondan fazla BTC bulunduğunun altını çizdi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

İtibari para işlemlerinden farklı olarak, BTC’nin değişmez doğası gereğince işlemler, zincir üzerinde onaylandıktan sonra geri alınamamaktadır. Yıllar içinde milyonlarca dijital para kayboldu ve birçoğu geri alınamayacağını düşünüyor. Buna, Bitcoin’in mucidi olarak bilinen Satoshi Nakamoto tarafından çıkarılan büyük dijital varlık grubu da dahildir. Nakamoto, 2011’de ortadan kaybolmadan önce yaklaşık 1 milyon BTC çıkarmıştı.

Bitcoin Toplam Arzı Sınırlı

ABD hükümeti aynı zamanda en büyük Bitcoin sahiplerinden biri olup bu dijital paraların anahtarlarını kontrol etmektedir. Zincir üstü izleyiciler, düzenli olarak satmalarına rağmen hükümetin 205.000 BTC’ye sahip olduğunu göstermekte.

Diğer büyük Bitcoin sahipleri arasında hisseleri NASDAQ’da işlem gören iş zekası şirketi MicroStrategy ve elektrikli otomobil üreticisi Tesla yer alıyor.

Bitcoin, kullanıcıların ağın yerel para birimi olan BTC’yi kullanarak sınırlar ötesine kolayca para göndermelerine olanak tanıyan bir işlem katmanıdır. Dijital paranın toplam arzı 21 milyon ile sınırlıdır. Ağın yaygın desteğe sahip ilk blockchain ağı olmasına bağlı olarak BTC aynı zamanda en değerli kripto para birimidir.

11 Nisan itibarıyla dolaşımdaki her BTC, 30 bin doların üzerinde işlem görmekte ve bu da 581.675.399.193 dolarlık bir piyasa değerine karşılık gelmekte. Kripto para birimlerinin hareketlerini izleyen CoinMarketCap’in verilerine göre Bitcoin’in toplam kripto pazar payındaki hakimiyeti yüzde 47’ye çıkmış durumda.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın