Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İki Kurum O Şirketin 750 Milyon Dolarlık İhracına Not Verdi

Tav Havalimanları tarafından yurt dışı yatırımcılara ihraç edilecek 750 milyon dolarlık borçlanma aracı sürecinde iki kurumdan kredi notu ve görünümü geldi.
İki Kurum O Şirketin 750 Milyon Dolarlık İhracına Not Verdi
HABER GİRİŞ

Tav Havalimanları tarafından 750 milyon dolar tutarında borçlanma aracı ihracı yapılacağı ve Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) buna onay verdiği haberleri duyulmuştu. TAV, ülkemiz dışında nitelikli yatırımcıya satılmak üzere yapacağı bu borçlanma aracı ihracına 22 Kasım gününde onay almıştı.

Şirket bugün itibarıyla Merrill Lynch International, BNP Paribas and Citigroup Global Markete Limited ile yurt dışında yerleşik sabit getirili enstrüman yatırımcılarıyla toplantıları yürüteceğini duyurdu. Bu kapsamda hem şirket hem de ihracı planlanan borçlanma aracı için kredi derecelendirme işlemine tabi tutulduğundan bahseden TAV, S&P Global Ratings Europe Limited ve Fitch Rating Limited tarafından not verileceğini açıkladı.

Kesinleşen sonuçlara göre TAV, S&P Global tarafından BB- notunu alırken, Fitch tarafından BB notunu aldı. Not görünümü ise her iki kurum tarafından da durağan olarak açıklandı. İhracı yapılacak borçlanma aracına ilişkin kredi derecelendirme notu ise S&P tarafından B+ ve Fitch tarafından BB olarak belirlendi.

Sürece ilişkin gelişmeler takip edilirken, şirketin hisseleri bugünkü işlemlerde güçlü pozitif bir seyre sahip.
TAVHL Hisse Fiyatı - 27.11.2023
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

TAVHL kodlu hisseler geçen haftaki işlemleri 119,5 liradan tamamladıktan sonra yeni haftaya 120,5 liradan başladı. Açılışın ardından bir süre 120 – 121 lira arasında gidip gelen hisseler, TSİ 13:30 sularında 122,3 liraya yükseldi. Daha sonra TSİ 14:55 sularında yüzde 1,42 yükselişle 121,2 lirada seyretmeye başladı.

TAV hisseleri geçen haftanın başına göre yüzde 1,59 oranında kazanca işaret ederken, aylık yüzde 0,08 oranında yükselmiş durumda bulunuyor. Yıllık bazda ise yüzde 40,59 ile BIST 100’ün altında bir getiriye işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.