Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IIF’den Türkiye Analizi: Büyük Sermaye Akışları Olabilir

Türkiye’yi de kapsayan oldukça kapsamlı bir rapor paylaşan Uluslararası Finans Enstitüsü, Türkiye’ye sermaye girişinin özellikle 2025’te artacağını belirtti. İşte detaylar;
IIF’den Türkiye Analizi: Büyük Sermaye Akışları Olabilir
HABER GİRİŞ

Türkiye’de uygulanan ekonomi politikaları, yurt dışındaki finans kuruluşları ve önemli merkezler tarafından yakından takip ediliyor. Enflasyonu düşürmek için atılan adımlar bir kez daha yankı buldu.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), gelişmekte olan ekonomilere sermaye girişlerine ilişkin raporunu paylaştı. Raporda Türkiye ekonomisini kapsayan değerlendirmelere de yer verildi ve sıkı para politikalarının cari açıkta gerilemeyi sağlayacağı belirtildi.

Türkiye’de cari açığın 2023’ün ilk çeyreğindeki 24,6 milyar dolardan 2024’ün ilk çeyreğinde 10,9 milyar dolara düşebileceği kaydedildi. Ayrıca politikaların önemli miktarda net sermaye akışını da çekebileceği vurgulandı.

Ortodoks Politikalara Dikkat Çekildi

IIF, Türkiye’de uygulanan Ortodoks politikaların devam etmesi halinde Türkiye’ye yurt dışından sermaye girişinin 2025’te artabileceği kaydedildi.

Sıkı politikaların iç ve dış kırılganlıkları düşüreceği, ülkeye net sermaye girişine ilişkin kısa vadeli beklentilerin, yatırımcıların Türk varlıklarının sunduğu geniş getiri farklarını yeterince cazip bulup bulmayacağına bağlı olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

“Ortalama Büyümeyi Geçebilir”

Raporda Türkiye’nin reel gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesinin 2025’e kadar öngörülen yavaşlamaya rağmen sanayileşmiş ülkelerin ortalama büyümesini geçebileceği vurgulandı. Bu büyüme farkının yabancı sermayeyi Türkiye’ye çeken başka bir faktör olmasının öngörüldüğü ifade edildi.

IIF, yurt dışında yerleşiklerin net sermaye girişinin 2023’teki 66 milyar dolar seviyesinden 2024’te 62 milyar dolara gerileyeceği, sonraki dönemde yani 2025’te ise 68 milyar dolara çıkacağını tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın