Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IIF, Bankacılık Krizi Olmadığını Ancak Aşağı Yönlü Risklere Karşı Uyardı

Uluslararası Finans Enstitüsü CEO’su Tim Adams, son dönemde bankacılık sektöründe yaşanan sorunlara ilişkin görüşlerini paylaştı.
IIF, Bankacılık Krizi Olmadığını Ancak Aşağı Yönlü Risklere Karşı Uyardı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Finans Enstitüsü CEO’su Tim Adams’a göre bazı borç verenlerin iflasına yol açan bankacılık sektörü kargaşası sistemik bir kriz değildi ve endişe azaldı. Silicon Valley Bank’ın Mart başında düşüşü küresel mali krizden bu yana en büyük bankacılık başarısızlığı, Avrupa ve ABD’de sektörü kasıp kavuran bir piyasa paniği dalgasını tetikledi.

Yatırımcıların kaçışı İsviçre merkezli yatırım bankası Credit Suisse’in iflası ile sonuçlandı.
İsviçreli yetkililer, 167 yıllık kurumun yerli rakibi UBS tarafından acil kurtarılmasına aracılık ediyor.

Daha küçük olan Signature Bank eyaletteki düzenleyiciler tarafından kapatılırken, Wall Street devleri First Republic’te 30 milyar dolarlık mevduat yapmak için devreye girerek bölgesel borç verene bir hayatta kalma planı oluşturması için zaman kazandırdı.

Piyasalar o zamandan bu yana istikrar kazandı ve birçok kişinin sorunların zarar gören bankalara özgü olduğu ve sistemik bir risk oluşturmadığı sonucuna varmasına yol açtı. Bununla birlikte, dalgalanma etkisi birçok gelişmiş ekonomide ekonomik görünümü olumsuz etkiledi.

Adams, Mart kaosunun piyasa kargaşası veya türbülans dönemi olduğunu söyledi. Bunun bir krizi olduğu fikrini ise reddetti.

GCM Yatırım Banner

IIF olarak ABD’de 4 binden fazla, dünya çapında SWIFT’in bir parçası olan 10 binden fazla ve dünya çapında 35.000’den fazla bankaları olduğunu belirten Adams, bunların neredeyse tamamının bir sorun yaşamadığını söyledi. Yaşanan durumun birkaç izole edilmiş kurumdan ibaret olduğunu savundu.

IIF, 60′tan fazla ülkede yaklaşık 400 üyesi bulunan, finansal hizmetler endüstrisi için küresel bir ticaret organıdır. Adams, üyeler arasındaki birincil endişenin, özellikle gelişmiş ekonomilerde büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler olduğunu söyledi.

IMF dün açıkladığı raporda, beş yıllık küresel büyüme tahminini yaklaşık yüzde 3′e indirerek, 1990′dan bu yana en düşük orta vadeli tahminini yaptı. Adams açıklamasının devamında, “Riskler var, konuşabileceğimiz jeopolitik riskler var, ancak aşağı yönlü riskler gerçek ve ne kadar derin olduklarını bilmiyoruz” diye konuştu.

FED’in muhtemelen tekrar sıkılamaya gideceğini belirten Adams, Avrupa’daki diğer merkez bankaları ve Birleşik Krallık’ta da sıkılaştırma nedeniyle aşağı yönlü riskler olduğuna dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın