Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İİB’den Yılın İlk İki Ayında 1,6 Milyar Dolarlık İhracat

İstanbul İhracatçı Birlikleri, 2023'ün ilk iki ayında 1,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştiğini açıkladı. Detaylar haberde...
İİB’den Yılın İlk İki Ayında 1,6 Milyar Dolarlık İhracat
HABER GİRİŞ

İstanbul İhracatçı Birlikleri (İİB), bünyesinde bulunan yedi ihracatçı birliğine üye farklı şehirlerde faaliyet gösteren 20 bini aşkın firma ile yılın ilk iki ayında yapılan ihracat hakkında bilgi verdi.

Buna göre İİB, 181 ülke pazarına ürün sattı. 2023’ün Ocak-Şubat döneminde 1 milyar 640 milyon dolarlık ihracat yaptı. Ülkenin ihracattaki payı yüzde 4,9 oldu.

“En Fazla İhracat Irak’a Gerçekleşti”

Söz konusu dönemde en fazla ihracat 100 milyon dolar ile Irak’a gerçekleştirildi. Irak’a en fazla kümes hayvanları, hayvansal mamuller ile hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri satıldı. Irak sonrasında ABD, Almanya, İngiltere ve Rusya geldi.

Ürün gruplarına göre en fazla ihracatın yapıldığı bölge 359 milyon dolar ile Avrupa Birliği ülkeleri oldu. Buraya yapılan ihracat 2023 yılının ilk iki ayında geçen yıl aynı döneme yüzde 0,7 arttı.

İİB, ayrıca Şubat ayında 820,5 milyon dolar tutarında ihracat yaptı. Şubat’ta en fazla ihracat Irak’a, ABD’ye ve Almanya’ya gerçekleşti. İİB, 2023 yılında 25 ülkede 60’a yakın etkinlik yapmayı planlıyor.

GCM Yatırım Banner

“Her Zamankinden Daha Fazla İhracat Yapılmalı”

İstanbul İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Müjdat Sezer, konuya dair değerlendirmede bulundu. Türkiye’nin depremler nedeniyle zor bir dönem yaşadığını ve yaşamaya devam ettiğini aktardı.

Bu durumun ihracat rakamlarına yansıdığını kaydeden Sezer, her zamankinden daha fazla ihracat yapılması gerektiğini söyledi.
İstanbul İhracatçı Birlikleri’nin, yeni yılda 10 farklı ülkede en önemli 15 fuarı milli katılımını düzenleyeceğini söyledi.

Bu gelişmelerin öncesinde Ticaret Bakanlığı, Şubat ayına ait dış ticaret verilerini açıklamıştı. Söz konusu dönemde ihracat yüzde 6,4 oranında azalarak 18 milyar 638 milyon dolara gerilediği saptanmıştı. 2023’ün Ocak-Şubat döneminde ise ihracat yüzde 1,5 oranında artarak 38 milyar 8 milyon dolara yükseldiği ifade edilmişti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.