Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhtiyaç Sahiplerine Destek! Ne Kadar? Kimleri Kapsıyor?

Bakan Yanık, Türkiye Aile Destek Programı hakkında detayları paylaştı. Kimler yararlanabilecek? Destek miktarı ne kadar? İşte detaylar,
İhtiyaç Sahiplerine Destek! Ne Kadar? Kimleri Kapsıyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Bakanlığın resmi sitesinden ihtiyaç sahibi vatandaşlara yapılan desteklerle ilgili bilgiler verdi.  Sosyal yardımlara yeni bir uygulamayı daha eklediklerini bildiren Bakan, “15 Milyar TL’lik bir kaynağı vatandaşlarla buluşturacağız.” ifadelerini kullandı.

Bakan Yanık, yeni başlatılan Türkiye Aile Destek Programı için başvuruların, E-Devlet üzerinden ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları (SYDV) aracılığıyla yapılabildiğini belirtti.

“Gelirin Net Asgari Ücretin 1/3’ünün Altında Olması Gerekiyor”

Destek kapsamında, hanede kişi başına düşen aylık gelirin, net asgari ücretin 1/3’ü olması, yani 1,833,45 TL’nin altında olması halinde, dahil olunan gelir kaynağına göre haneye aylık 450, 500, 550 veya 600 TL destek verileceğini duyurdu. Bu doğrultuda gerekli koşullar sağlanıyorsa verilen desteğin yıllık 5 bin 400 ila 7 bin 200 lira arasında değişeceğini aktardı.

Bakan Yanık, şartları taşıyan haneleri 12 ay boyunca düzenli olarak destekleyeceklerini kaydetti.

Programın, yaşayan kişi sayısı fazla olan hanedeki düşük gelirli çalışanları, emeklileri, emeklilerin dul ve yetimlerini de kapsayacağını dile getirdi. Geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan özel sektör çalışanları, esnaf, sanatkâr ve diğer çalışanlar da destekten yararlanabilecek.

GCM Yatırım Banner

Programa bugüne kadar 4 milyon başvuru yapıldığını ifade ederek 1,6 milyon haneye SYDV’ler aracılığıyla hak sahipliği verildiğini dile getirdi. İlk aşamada, başvurusu onaylanan ortalama 831 bin haneye toplamda 427,9 milyon TL ödeme yapıldığını duyurdu. Diğer hanelere yapılacak ödemelerin yakında başlayacağı bilgisini verdi. Böylece toplamda 1,6 milyon haneye ulaşacaklarını öne sürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.