Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İhracat İklim Endeksi Ocak’ta Ilımlı Yükseliş Kaydetti

İmalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İhracat İklimi Endeksi Ocak ayında eşik değeri olan 50'yi aştı.
İhracat İklim Endeksi Ocak’ta Ilımlı Yükseliş Kaydetti
HABER GİRİŞ

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi’ne ilişkin Ocak ayı verileri açıklandı. Rapora göre ihracat iklim endeksi Ocak’ta 50 eşik değerinin üzerinde kaldı.

Endeks, Aralık ayındaki 49,7 seviyesinden 50,6’ya yükselirken, talep koşullarındaki iyileşmenin ılımlı düzeyde olduğunu kanıtlıyor. Son açıklanan verilere göre ihracatçıların talep koşulları 2023 Temmuz ayından bu yana ilk kez iyileşme kaydetti.

ABD ve Birleşik Krallık ekonomilerine İtalya’nın da katılmasıyla birlikte Türk imalatçılarının en büyük beş ihracat pazarından üçünde üretim artış kaydetti. Buradaki artış ikliminin yeniden güçlenmeye başlamasında etkili oldu ve takip edilen tüm ekonomiler içerisinde en güçlü büyüme, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşandı.

Türk imalat sanayi sektörünün en büyük ihracat pazarı olan Almanya’da Ocak ayında daralma eğilimi devam etti. Bu üst üste yedinci ay düşüş olurken, Fransa’da da üretim daralma kaydetti.

Rusya’da ekonomik aktivite Ocak ayında artışını sürdürürken, genişleme oran olarak güçlü seviyede ve Aralık ayındakinin çok hafif altında kaydedildi. Buna karşılık Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Kazakistan ekonomilerinde daralma eğilimi devam etti.

GCM Yatırım Banner

İstanbul Sanayi Odası Türkiye İhracat İklimi Endeksi hakkında değerlendirmede bulunan S&P Global Market Intelligence Ekonomi Direktörü Andrew Harker, yılın ilk ayında baskı altında kalmaya devam eden Almanya ve Fransa gibi iki önemli ekonomi dışında, Türkiye’nin ana ihracat pazarlarında talep koşullarının güçlendiği yönünde belirgin işaretler olduğunu söyledi.

Pazarlardaki iyileşme belirtilerinin gelecek aylarda Türk imalatçılarının dış pazarlara yönelik satışlarını daha da artırabileceği umutlarını artırdığını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.