Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İGA’dan Havalimanı Açıklaması: Olası İstanbul Depremine Dayanıklı mı?

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA yetkilisi tarafından, havalimanının depremde karşı dayanıklılığına ilişkin açıklamada bulundu.
İGA’dan Havalimanı Açıklaması: Olası İstanbul Depremine Dayanıklı mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA’nın Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İsmail Hakkı Polat, olası İstanbul depreminde havalimanın tüm binaları ile hava tarafındaki operasyonların aksamayacağı şekilde, deprem modellemeleri çerçevesinde tasarım ve inşaat çalışmalarının gerçekleştirildiğini söyledi.

İGA’dan yapılan açıklamada, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından gözlerin muhtemel İstanbul depremine çevrildiği ve konunun tartışılmaya başlandığına dikkat çekildi. Açıklamada, İstanbul Havalimanı’nın tüm tasarım süreçlerinin depreme uygun gerçekleştirildiği, olası İstanbul depremine de hazır olunduğuna yer verildi.

Mayıs 2015’te Çalışma Yapıldı

İstanbul Havalimanı’nda planlanan tüm tesis ve yapılara muhtemel etkilerinin, 2015 yılındaki tasarım aşamalarında dikkate alındığına yer verildi.

İGa açıklamasında, Mayıs 2015 tarihli İstanbul Havalimanı Sismik Tehlike Raporu hazırlatıldığına dikkat çekerek, bu süreçte Boğaziçi Üniversitesi Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı Onursal Profesörü Mustafa Erdik, Deprem Güçlendirme Derneği (DEGÜDER) Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Türkkan ve Özyeğin Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Atilla Ansal öncülüğünde, ulusal ve uluslararası bir ekip ile birlikte çalışma yapıldığı belirtildi.

Hazırlanan raporda, deprem tehlikesi için kaynak faylarda oluşabilecek herhangi bir depremin muhtemel etkilerinin belirlenmesi amacı ile sahaya özgü sismik tehlike değerlendirmesi yapıldığı aktarıldı. İGA ayrıca zemin ve binaların tasarımlarında kullanılacak deprem yüklerinin de havalimanı özelinde tespit edildiğini bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Havalimanı Hasar Görmeyecek Şekilde Tasarlandı

İGA İstanbul Havalimanı Planlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Polat, 475 yıllık tekerrür süreli DD2 depremi etkisinde İstanbul Havalimanı’nın kesintisiz hizmet verme prensibi ile tasarım ve inşaatının tamamlandığını belirtti.

Polat İstanbul Havalimanı’nın beklenen İstanbul depremi sonrasında hiç hasar görmemesi ve kesintisiz kullanım prensibinin işlemesi üzerine kurulduğunu söyledi.

Beklenen İstanbul depreminin meydana gelmesi halinde, terminal, hava trafik kule, enerji merkezi, ARFF istasyonları dahil tüm binaları ve hava tarafı operasyonların aksamayacağı şekilde, deprem modellemelerimiz çerçevesinde, tasarım ve inşaat çalışmaları gerçekleştirdiklerini sözlerine ekledi.

Polat havalimanı yapılmadan önceki jeolojik yapının değiştirildiğini ve olası deprem yükleri dahil havalimanı operasyonlarına uygun hale getirildiğini ifade etti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.