Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IFRC’den Deprem Bölgelerine Acil Uluslararası Yardım Kampanyası

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu, Türkiye ve Suriye'deki deprem bölgeleri için acil uluslararası yardım başvurusu başlatıldığını duyurdu. İşte detaylar;
IFRC’den Deprem Bölgelerine Acil Uluslararası Yardım Kampanyası
Son Güncelleme: 
Yorum

Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Türkiye ve Suriye’de meydana gelen acı verici depremlere müdahale etmek için 200 milyon İsviçre frangı değerinde acil uluslararası yardım başvurusu başlatıldığını duyurdu.

İlk açıklamada yardım tutarının toplamda 70 milyon İsviçre frangı (yaklaşık 1 milyar 400 milyon TL) olduğu duyurulmuştu. Ancak, Türkiye ve Suriye’deki durumun sürekli değerlendirilmesine dayanarak alınan yeni kararla acil durum başvurularının miktarı 200 milyon İsviçre frangına çıkarıldı.

Deprem Bölgelerine Uluslararası Yardım

IFRC’den yapılan yazılı açıklamada, Türk Kızılay ve Suriye Arap Kızılayı’nın depremden etkilenenleri desteklemek üzere harekete geçtiği belirtildi.

Açıklamada, Suriye Arap Kızılay’ı ile Suriye’de vatandaşları desteklemek için 80 milyon İsviçre frangı, Türk Kızılay ile de Türkiye’de depremden etkilenenlere destek olmak için 120 milyon İsviçre frangı tutarında iki uluslararası başvuru başlatıldığı duyuruldu.

Kaynak: Twitter / @ifrc

Ayrıca açıklamada, Türk Kızılay kurtarma ekiplerinin en çok etkilenen bölgelere ve enkaz altında kalanların olduğu yerlere ulaştığı ifade edildi.

Türk Kızılay ekiplerinin depremden en çok etkilenen 10 ilde konuşlandığı belirtilen açıklamada, ekiplerin, yaralıları ve tahliye edilenleri desteklemek için gıda stokları, çadır ve battaniye gibi temel yardım malzemeleri temin ettiği kaydedildi.

Açıklamada, ekiplerin aynı zamanda psikolojik destek, sıcak yiyecek ve temel yardım malzemelerinin yanı sıra ulusal kan ve plazma stoklarını da bu bölgelere ulaştırdığı ifade edildi.

Suriye’de ise Suriye Arap Kızılayının depremzedelere yönelik yardım ve destek çalışmaları aktarıldı.

“Bu Mücadelede Her Dakika Önemli”

Açıklamada görüşlerine yer verilen IFRC Programlar ve Operasyonlardan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Xavier Castellanos, “Bu deprem akıl almaz bir hasara neden oldu. En büyük korkumuz ne yazık ki gerçek oluyor. Bu mücadelede her dakika önemli” ifadelerini kullandı.

Castellanos, ağır kış koşullarının durumu daha da zorlaştırdığını ve birçok insan için dayanılmaz hale geldiğini belirterek, özellikle uzun süredir savaşın sürdüğü, savunmasız yaşam koşullarının bulunduğu, evini ve sevdiklerini kaydeden Suriye’deki insanların desteğe ihtiyacı olduğunu vurguladı.

Castellanos sözlerini “Güçlerimizi birleştirmeli ve yardım etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” mesajını vererek sonlandırdı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu