Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Ifo: Alman Ekonomisi Zorlu Bir Kışla Karşı Karşıya

Avrupa'nın beklenen Ifo verileri açıklandı. Eylül'ün ardından karamsarlık sürerken Alman ekonomisinin zorlu bir kışla karşı karşıya olduğu söylendi.
Ifo: Alman Ekonomisi Zorlu Bir Kışla Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kış resesyonunun kesinleştiği Almanya için endişeler artıyor. Eylül’de beklentilerden kötü gelen Almanya Ifo iş iklimi endeksi, Ekim’de 84,3’e gerileyerek Mayıs 2020 sonrası en düşük seviyede gerçekleşti.

Eylül okuması ise 84,3’ten 84,4’e yukarı yönlü revize edildi. Aynı zamanda, önceki ay Almanya ekonomisinin resesyona girdiğini belirten Ifo Ekonomi Araştırmaları Enstitüsü, benzer şekilde kış durgunluğunun yaklaştığı konusunda uyardı.

Alman ekonomisi için duyarlılık karamsar olmayı sürdürürken mevcut durum göstergesi 94,5’ten 94,1’e indi.
Ifo Alman Ekim Veri
KAYNAK: Ifo

Gelecek aylara ilişkin beklentiler ise 75,3’ten 75,6’ya doğru hafifçe iyileşti. Ifo raporuna göre şirketler mevcut işlerinden daha az memnunken beklentileri arttı. Ancak önümüzdeki aylar için endişeler sürdü.

“Alman ekonomisi zorlu bir kışla karşı karşıya” ifadelerine yer verilen rapor, imalatta endeksin yeniden düştüğünü hizmette ise biraz düzelme olduğunu gösterdi.

Ticarette, mevcut durumun biraz daha iyi değerlendirilmesi sayesinde endeks yükseldi. Bununla birlikte, özellikle perakendede beklentiler belirgin şekilde kasvetli kaldı. İnşaatta endeks bir kez daha geriledi. Mevcut iş durumuna ilişkin değerlendirmeler Ocak 2016’dan bu yana en düşük seviyesine geriledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.