Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IFC’nin Türkiye Yatırımı 20 Milyar Doları Aştı

Türkiye'nin ekonomik büyümesine katkı sağlayan Uluslararası Finans Kurumu, son 10 yılda ülkenin özel sektörüne yaptığı yatırımı açıkladı. İşte detaylar;
IFC’nin Türkiye Yatırımı 20 Milyar Doları Aştı
HABER GİRİŞ

Uluslararası Finans Kurumu (IFC) Türkiye ve Orta Asya Bölge Direktörü Wiebke Schloemer, Türkiye yatırımlarına ilişkin bilgi verdi. Schloemer, son 10 yılda Türkiye’nin özel sektörüne 20 milyar doların üzerinde yatırım yaptıklarını duyurdu.

Türkiye’nin IFC için en önemli pazarlardan biri olduğuna işaret eden Schloemer, 50 yıldan fazla bir süredir Türkiye’de faaliyet gösterdiklerini vurguladı.

Özellikle son 2 yılda Türkiye’deki yatırımlarını artırdıklarını dile getirerek, bu dönemde özel sektöre yönelik taahhütlerinin önemli bir kısmını gerçekleştirdiklerini açıkladı.

10 yılda Türkiye’ye yapılan 20 milyar dolarlık yatırımın, 3 milyar dolarına yakınının Temmuz 2022 ile Haziran 2023 arasında taahhüt edildiğini kaydetti.

Türkiye’nin İmalat Sektörünün Desteklenmesi Amaçlanıyor

Çabaların odak noktasının kadın girişimciler, küçük işletmeler ve finansal erişimde zorluk yaşayan kesimlerin desteklenmesi olduğuna işaret etti. Ayrıca sürdürülebilir altyapı yatırımlarının ölçeklendirilmesi ve Türkiye’nin imalat sektörünün desteklenmesi gibi hedeflerin olduğunu da ekledi.

GCM Yatırım Banner

Dünya Bankası Grubu’nun Türkiye’ye yönelik gelecek uygulanan 17 milyar dolarlık programlara ek olarak 3 yıllık program kapsamında özel sektöre 18 milyar dolarlık doğrudan kredi sağlayacağını bildirdi. Schloemer, bu desteğin Türkiye’nin makroekonomik istikrarına katkıda bulunacağını söyledi.

1 Milyar Dolarlık Finansman

Kahramanmaraş Merkezli 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremlerden etkilenen bölgelerdeki insanlara yönelik kırsal evlerin ve temel kamu hizmetlerinin onarılmasına yardımcı olmak amacıyla Haziran 2023’te Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası’nın (IBRD) 1 milyar dolarlık finansmanı onaylandığını anımsattı.

Söz konusu proje hakkında konuşan Schloemer, proje kapsamında kullanılacak 1 milyar dolarlık finansmanın depremlerden etkilenen 11 ilde yaklaşık 14 milyon kişiyi etkileyeceğini vurguladı.

Depremden etkilenen hanelere Türk bankaları aracılığıyla destek olacaklarını ve finans sektörü üzerindeki etkiyi azaltmak için kısa vadeli likidite ihtiyaçlarını karşılamaya odaklandıklarını belirtti.

Türkiye’deki orta ve küçük işletmeler ile lider bir imalat şirketine yönelik sağlanan 680 milyon dolarlık finansman paketinden bahsetti.

Schloemer, bu desteğin 530 milyon dolarlık kısmının Türkiye’nin 5 özel bankası aracılığıyla aktarılacağını açıkladı. Ayrıca bu kapsamda Sanko Holding’e 150 milyon dolar yeşil kredi verildiğinin altını çizdi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.