Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IFC’den Deprem Bölgesine Milyon Dolarlık Finansman

Uluslararası Finans Kurumu’ndan, deprem bölgesindeki çalışmaları hızlandırmak için 530 milyon dolarlık finansman sağlanacağını duyurdu. Detaylar haberde...
IFC’den Deprem Bölgesine Milyon Dolarlık Finansman
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli yaşanan depremler nedeniyle bölgenin kalkınması için finansal destekler sağlanmıştı. Uluslararası Finans Kurumu’ndan (IFC) yeni bir açıklama geldi.

Depremden etkilenen illerdeki mikro ve küçük işletmeleri desteklemek, toparlanma çabalarını hızlandırmak amacıyla 530 milyon dolarlık finansman paketini duyurdu. Söz konusu paketin Türkiye’nin önde gelen 5 özel bankası aracılığıyla aktarılacağı duyuruldu.

IFC tarafından yapılan açıklamada fonların uluslararası finans ve kalkınma kurumlarından sağlanan 220 milyon dolarlık finansmanı içerdiği belirtildi.

Bu kapsamda 5 özel banka ve aktarılacak miktar şu şekilde açıklandı:

“Akbank’a 71 milyon dolar, Deniz Bank’a 119,5 milyon dolar, QNB Finansbank’a 109,5 milyon dolar, Türkiye İş Bankası’na 150 milyon dolar ve Yapı Kredi’ye 80 milyon dolarlık kaynak sağlanacak.”

GCM Yatırım Banner

Depremden etkilenen bölgenin 470 binden fazla özel işletmeye ev sahipliği yaptığı belirtildi. Bunların yüzde 99’unun mikro küçük ve orta ölçekli işletmelerden oluştuğu bildirildi.

Yerel bankaların bu işletmelere kredi vermeye devam etmelerini sağlamanın önemli olduğuna dikkat çekildi.

IFC’nin gelecek 2 yıl içindeki yaklaşık 1 milyar doları yardım ve rekonstrüksiyon çabalarını desteklemek amacıyla kullanmayı hedefliyor.

Konuya yönelik değerlendirmede bulunan Türkiye ve Orta Asya Direktörü Wiebke Schloemer, IFC’nin yatırımının bankaları depremden etkilenen birçok küçük işletmeye cankurtaran halatı uzatmaya teşvik ettiğini belirtti.

Schloemer, IFC’nin Türkiye’nin özel sektör gelişimini 50 yılı aşkındır desteklediğini son 10 yılda neredeyse 11 milyar dolarlık yatırım yaptığı kaydetti.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.