Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Yenilenebilir Enerji Kapasitesinde Rekor Oranda Artış Bekliyor

IEA tarafından hazırlanan Yenilenebilir Piyasa Güncellemesi raporunda, büyük oranda kapasite artışı beklentisi paylaşıldı. Ayrıntılar geliyor...
IEA Yenilenebilir Enerji Kapasitesinde Rekor Oranda Artış Bekliyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), daha güçlü hükümet politikaları ve enerji güvenliği endişelerinin, temiz enerji dağıtımına yol açmasıyla, küresel yenilenebilir enerji kapasitesi artışının bu yıl üçte bir oranında artmasını bekliyor.

Yenilenebilir Enerji Piyasası güncelleme raporunda IEA, dünya çapındaki yenilenebilir kapasite eklemelerinin 107 gigawatt (GW) ile şimdiye kadarki en büyük mutlak artışla 2023’te 440 GW’ın üzerine çıkacağını bildirdi.

Gelecek yıl, toplam küresel yenilenebilir elektrik kapasitesinin, Çin ve ABD’nin toplam güç üretimine eşdeğer olan 4.500 GW’a çıkması bekleniyor.

IEA İcra Direktörü Fatih Birol, güneş ve rüzgarın, yeni küresel enerji ekonomisinin hızlı büyümesine öncülük ettiğini belirterek, “Bu yıl dünya, elektrik sistemlerine rekor kıran miktarda yenilenebilir enerji eklemeye hazırlanıyor. Bu, Almanya ve İspanya’nın toplam güç kapasitesinden daha fazla.” açıklamasında bulundu.

Savaş Sonrası İlgi Arttı

Avrupa’da, yenilenebilir enerjinin büyümesi, bloğun Ukrayna savaşının ardından yaşanan enerji krizine verdiği yanıtın merkezinde yer alıyor. Yeni politika önlemleri de önümüzdeki iki yıl içinde ABD ve Hindistan’da önemli kapasite artışlarının sağlanmasına yardımcı oluyor.

GCM Yatırım Banner

IEA, Çin’in hem 2023 hem de 2024’te küresel yenilenebilir enerji kapasitesi eklemelerinin yaklaşık yüzde 55’ini oluşturmasını bekliyor.

Güneş fotovoltaik (PV) kapasite eklemeleri, bu yılki artışın üçte ikisini oluşturacak ve 2024’te büyümenin devam etmesi bekleniyor. Rapora göre, yüksek elektrik fiyatları çatı üstü güneş PV’sinin daha hızlı büyümesini sağlıyor.

Çin’deki COVID kısıtlamaları ve ABD ile Avrupa’daki tedarik zinciri sorunları nedeniyle ertelenen projelerin tamamlanması nedeniyle 2023’te rüzgar enerjisi kapasite ilavelerinin yıllık yaklaşık yüzde 70 oranında artacağı tahmin ediliyor

Raporda, 2024’te daha fazla büyümenin, hükümetlerin izin verme ve kapasite ihalelerinin tasarımı açısından zorlukları ele almak için politika desteği sağlayıp sağlayamayacağına bağlı olacağı kaydedildi.

Rüzgâr ve güneş enerjisinin rekabet gücü geçen yıldan bu yana artmış olsa da, yenilenebilir enerji ihalelerine 2022’de yüzde 16 gibi düşük katılım sağlandı.

Güç sistemlerine daha yüksek hacimlerde yenilenebilir enerji entegre etmek için şebekelerin yükseltilmesine daha fazla yatırım yapılması gerekiyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.