Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IEA Başkanı Yenilenebilir Enerjinin Savaşların Çözümü Olduğunu Söyledi

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Detaylar geliyor...
IEA Başkanı Yenilenebilir Enerjinin Savaşların Çözümü Olduğunu Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) Başkanı Fatih Birol, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ülkelerin enerji portföyünde yenilenebilir enerji yatırımlarına daha fazla yer verdiğini söyledi. Birol açıklamasında, “Bu krizden sonra yenilenebilir enerjinin savaşlara neden değil çözüm olduğunu gördük.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından, dünyada enerji krizinin baş gösterdiğini belirten Birol, kaynak tedarikinde tek bir ülkeye bağımlı olmanın küresel bir enerji krizine sebep olduğunu ve ülkelerin enerji kaynaklarını çeşitlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra dünya büyük bir enerji krizine girdi ve buna neden olarak, dünyanın bir numaralı enerji ihracatçısı olmasını gösterdi. Rusya’nın petrolde, doğal gazda, kömürde çok önemli bir oyuncu olduğunu sözlerine ekledi.

Rusya’ya karşı atılan adımların, dünya enerji krizini getirdiğini belirten Birol, Bu da bize şunu gösteriyor, ülkeler enerjide bir ülkeye çok fazla bağımlı olmamalılar. Bunu mümkün olduğu kadar çeşitlendirmek lazım. Yani yumurtaların hepsini aynı sepete koymamak lazım.” diye konuştu.

Birol: Yenilenebilir Enerjiye İlgi Arttı

Fatih Birol, yenilenebilir enerjinin bu krizden sonra çok önem kazandığını ve savaşlara neden değil çözüm olduğunu gördüklerini söyledi. İnsanların yenilenebilir enerjinin kendi ülkeleri içerisinde üretildiğini bir kez daha kavradığını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Birol, son dönemde yenilenebilir enerji maliyetlerinin düşmesiyle güneş ve rüzgar enerjisi alanında çok büyük sıçrama görüldüğünü söyledi. Türkiye’nin yenilenebilir enerji için bir cennet olduğunu vurgulayan Birol, rüzgar, güneş ve jeotermalde inanılmaz bir potansiyel olduğunu ifade etti.

Türkiye’nin bu konuda önemli adımlar attığını ve daha atılacak adımlar olduğunu belirten Birol, “Bence Türkiye’nin gelecekte elektrik enerjisinin çok büyük bir kısmı yenilenebilir enerjiden gelebilir. Tabii nükleer enerjinin de, doğru partnerler seçildiğinde, buna katkıda bulunacağını düşünüyorum.” açıklamasında bulundu.

Türkiye’nin böylece elektrik üretimini bir yandan temiz kaynaklardan sağlayacağını, bir yandan da dışa bağımlılığını azaltacağını sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın