Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddia Edildi! Yeni Vergiler Yolda Tarih 1 Nisan

Türkiye bütçe açığıyla mücadele ederken Şeref Oğuz bugün yeni vergi artışlarına ilişkin iddiaların yer aldığı bir yazı kaleme aldı. İşte detaylar;
İddia Edildi! Yeni Vergiler Yolda Tarih 1 Nisan
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat tarihli asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerin ardından oluşan finansman ihtiyacı sebebiyle tüm taşıtlardan 2023 yılında bir defaya mahsus olmak üzere Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) 4 kez ödenmişti.

Ek MTV ödemelerinden 27 milyar liralık gelir elde edilmişti. Bugün Ekonomim yazarı Şeref Oğuz dikkat çeken bir iddiayı ortaya koydu.

Türkiye’nin bütçe açığıyla ilgili endişe verici rakamlarla karşı karşıya olduğu bir dönemde bulunduğunu belirten Oğuz, Ocak ayı mali verilerine göre devletin bütçe giderlerinin 767,9 milyar liraya ulaştığını kaydetti.

Söz konusu giderlerin büyük bir kısmı olan 646,9 milyar liranın, faiz dışı kalemlerden oluştuğunu vurguladı. Ancak bütçe gelirlerinin 617,2 milyar lira olarak gerçekleştiğini, vergi gelirlerininse 517,2 milyar lirayı bulduğunu bildirdi.

Faiz Ödemeleri Önemli Şirketlerin Piyasa Değerine Eşit

Bu durumda bütçe dengesinin negatif olduğunu ve Türkiye’nin 150,7 milyar liralık bir açıkla karşı karşıya olduğunu dile getirdi. Faiz dışı dengeninse negatif 29,6 milyar lira olarak belirlendiğini ekledi.

GCM Yatırım Banner

Ocak ayındaki faiz giderlerinin 121 milyar lira olduğunu paylaşan Oğuz, bunun borsada halka açık olan 119 şirketin toplam piyasa değerine eşit düzeyde olduğunu belirtti.

Arçelik’in piyasa değerinin 106 milyar lira, İskenderun Demir Çelik’in piyasa değerininse 119 milyar lirayı bulduğuna işaret ederek, Türkiye’nin önemli şirketlerinin toplam değerine eşit bir miktarı faiz olarak ödendiğini kaydetti.

Harcamalar Gelirleri Aşıyor

Faiz ödemek zorunda olunmasının sebebinin, harcamaların gelirleri aşmasından kaynaklı olduğunu savunan Oğuz, şöyle konuştu;

“Para yoksa ya banknot matbaasını çalıştıracak ya da yeni vergiler salacağız. Hatırlayın, deprem bahanesiyle geçici olarak gelen iletişim vergisi, yatıya kalmış ve gitmemişti.”

Geçmişte de benzer durumların yaşandığını ve vergiler artırılarak bütçe açıklarının kapatıldığını anımsattı. Ancak bu durumun genellikle vatandaşların ekonomik yükünü artırdığını ve memnuniyetsizliğe yol açtığını ekledi.

2023 yılı için duble hale getirilen MTV ödemelerinin, yılda 2 kez almaya devamla kalmayıp her 4 ayda bir veya her 3 ayda bir alınacak hale getirilebileceğini iddia etti. Böylece MTV ödemelerinin yılda 3 veya 4 kez alınabileceğini ileri sürdü.

Şeref Oğuz yazısında, silindir hacmi 1600 cc’den yukarı her araçlar içinse silindir vergisinin ihdas edilebileceğini öngörerek, şöyle devam etti;

“Yetti mi? Ne gezer? Daha sırada birden fazla evi olanlardan alınacak ekstra konut vergisi var ki evlere şenlik. Bitmedi daha… KDV ve ÖTV’de her mal ve hizmet grubu için (gıda dâhil) yukarı doğru tırmandırılacak oranlar söz konusu… Temel KDV’nin yüzde 25’lere dayandırılması bile tasarlanan seçenekler arasında yer alıyor.”

İtibardan Tasarruf Yok! Vatandaş Öder

Hükümetin ne zaman paraya sıkışsa vergilerle oynadığına işaret eden Oğuz, “Kasa tamtakır olmuştur, itibardan tasarruf edilemeyeceğine(!) göre vatandaşa gidilir; “pamuk eller cebe” denir. Allah ne verdiyse, kazansan da kazanmasan da senden para talep edilir.” ifadelerini kullandı.

Kayıp Yıllar 90’lar olarak nitelendirdiği döneme işaret eden Oğuz, o dönemde peşin vergi, geçici vergi adı altında ceplere girildiğini paylaştı.

Şu anda da kasada para olmadığını dile getirerek, bütçe açığının en büyük gider kaleminin faiz ödemeleri olduğunu belirtti. Oğuz, “1 Nisan sonrası vatandaşa “sımsıkı para programı” yetmezmiş gibi peşin vergi ile gelirlerse sakın bunu ‘galiba 1 Nisan şakası’ algılamayın, ödeyiverin!” diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın