Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İddia Edildi: Merkez Bankası Yeni Banknot için Hazırlıklara Başladı

Türkiye'nin en büyük kağıt parası 200 lira 2009 yılından bu yana 647 değer kaybetti. Ekonomistler ise yeni banknotların basılacağını iddia etti. Detaylar haberde;
İddia Edildi: Merkez Bankası Yeni Banknot için Hazırlıklara Başladı
HABER GİRİŞ

Cumhuriyet’in haberinde hükümetin, seçim öncesinde tedavüldeki büyük kupürlü banknot sayısını artıracağı iddia edildi. Haberin, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) güncel verileri baz alınarak hazırlandığı kaydedildi.

Merkez Bankası tarafından güncel olarak açıklanan verilere göre Mart 2022’de 536 milyon adet olan tedavüldeki 200 liralık banknot sayısının Mart 2023’te 1 milyar 77 milyon adedi aştığı anımsatıldı.

Banknot sayısının 1 sene içerisinde neredeyse iki kat artması ekonomi uzmanları tarafından yüksek enflasyonun temel bir göstergesi olarak kabul ediliyor. Paranın alım gücü de bir sene içerisinde eridi, bu durum ekonomi uzmanlarını doğrular nitelikte.

Almanya ile Türkiye Kıyaslandı

Cumhuriyet gazetesi, 2009 yılında tedavüle giren ve en büyük kağıt para olan 200 liranın o günden bu yana yüzde 647 değer kaybettiğine işaret etti. Haberde, 2022 Mart ayında 200 liraya dolan alışveriş sepeti için bugün 1495 lira ödemek gerektiği kaydedildi.

Haberde, Almanya’daki 200 euroluk banknot ile Türkiye’nin en büyük banknotu da kıyaslandı. Almanya’daki ortalama bir ev kirasının 700 euro olduğu belirtilirken, 200 euro ile bu miktarın yarı yarıya ödenebileceği söylendi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye’de ise 200 lira ile 7 bin lirayı aşan ortalama kiranın yüzde 2’sinın anca ödenebileceği vurgulandı.

Cumhuriyet haberinde Frankfurt’ta yaşayan bir öğrenci olan Berfin P’nin iki ülke hakkındaki kısıtlamalarına da yer verdi. Almanya’da neredeyse hiç 200 euroluk banknot görmediğini savunan Berfin P., vatandaşların en fazla 50 euro taşıdığını bildirdi.

5 Liralık Demir Para ve 500 Liralık Banknotlar için Darphane Hazırlık Yapıyor

Haberde, eski Ziraat Bankası Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşcu’nun, Türk Lirası’ndaki erime karşısında iktidarın yeni banknot basacağını iddia eden ilk isimlerden biri olduğu hatırlatıldı.

Babuşcu, 5 liralık demir para ve 500 liralık banknotlar için darphanede hazırlıklar yapıldığını ileri sürmüştü.

Prof. Dr. Özgür Demirtaş ise geçen hafta yaptığı bir sosyal medya paylaşımında, “Bakkala bile giderken yanımızda bir avuç dolusu para taşımamız gerekiyor. 500 ve 1000 TL’lik banknotları çıkarın. Olan oldu.” ifadelerini kullanmıştı.

Cumhuriyet’in sorularını yanıtlayan Şenol Babuşcu, yeni banknot basımının neredeyse bir mecburiyete döndüğüne dikkat çekti.

Uluslararası standartlara göre en büyük banknotun payı yüzde 50’yi geçer ise yeni banknotun basılmak zorunda olduğunu vurgulayan Babuşcu, Türkiye’de bu payın yüzde 56’yı geçtiğine işaret etti.

Yeni banknotun basılmak zorunda olduğunu tekrarlayarak, en büyük iki banknotun sayısı yüzde 90’ı geçerse de aynı şeyin geçerli olduğunu paylaştı.

Yeni banknot basımın iyi bir şey olmadığını da kaydeden Babuşcu, “Ülkeyi bu hale getirdiniz yapacak bir şey kalmadı, artık mecburiyet oldu diyoruz. Zaten seçimi kim kazanırsa kazansın bunu yapmak zorunda kalınacak.”  diyerek dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın