Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İdari Para Cezalarına Taksit İmkanı Getirildi

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında idari para cezalarında ödemelerin taksitlendirmeyle yapılabileceği hükmü kamuoyuna duyuruldu.
İdari Para Cezalarına Taksit İmkanı Getirildi
HABER GİRİŞ

İdari para cezalarındaki uygulamalara yönelik hükümlerin yer aldığı kabahatler kanununun bazı maddelerine ilişkin esasları belirleyen tahsilat genel tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğde, idari para cezaları için vatandaşlara taksitle ödeme imkanı sunulduğu kararı yer aldı.

Haziran ayında başlayacak uygulamada, idari para cezası kesilen kişinin ekonomik durumunun müsait olmaması durumunda taksitli ödeme seçeneği masaya getirilecek.

Buna göre ceza muhatabı, cezasını ödeme süresi içerisinde taksitlendirme talebinde bulunabilecek.

Ceza ödemeleri 4 eşit taksitte yapılacak. Birinci taksit, idari para cezasının ödeme süresi içerisinde, geri kalan üç taksit ise cezanın tebliğ tarihinden itibaren bir sene içerisinde ödenecek. Ödeme takvimini belirleyecek taraf, cezayı veren birim olacak.

Taksitlerin Ödenmemesi Halinde Ceza Takibi Başlayacak

Taksitli ödemelerin zamanında ve tam olarak yapılmaması durumunda idari para cezasının kalan kısmı muaccel hale gelecek ve ceza takibi başlatılacak.

GCM Yatırım Banner

Takibi yapılmayacak cezalar için ise belirlenen hükme göre cezada kesinlik şartı aranacak. Kararda belirtilen ifade şöyle:

“Takibi kesinleşme şartına bağlı olan idari para cezalarının taksitlerinin süresinde ödenmemesi nedeniyle bu cezaların kalan kısmının takip edilebilmesi, cezanın kesinleşmiş olma şartına bağlıdır.”

Yüzde 25 Oranında İndirim Yapılacak

Karara göre idari para cezasının zamanında ödenmesi durumunda cezanın yüzde 25 oranındaki kısmınca indirim uygulanacak.

İdari para cezalarında tahsil edilecek ödemelerin zaman aşımı süreleri ise şöyle olacak:

“10.000 TL’den az olanlar için 3 yıl, 10.000 TL – 19.999 TL arasında olanlar için 4 yıl, 20.000 TL – 49.999 TL arasında olanlar için 5 yıl, 50.000 TL ve üzeri olanlar için 7 yıl.”

Mirasçılar Cezalardan Muaf  Tutulacak

Cezaların şahsiliği ilkesinin baz alınması nedeniyle idari para cezasına muhatap olan kişinin vefat etmesi halinde söz konusu cezalardan mirasçılar muaf tutulacak.

Mirasçıların bildirimde bulunması halinde ise vergi daireleri tarafından iade prosedürü uygulanacağı şöyle aktarıldı:

“Gerçek kişi hakkında ölüm tarihinden önce veya sonra verilen ve takibi vergi dairesince yapılacak idari para cezalarının ölüm tarihinden sonra takip için vergi dairesine bildirilmesi halinde, bu cezalar vergi dairelerince cezayı veren birime iade edilir.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.