Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İcra Dosyalarının Takibine Dair Düzenleme Resmi Gazete’de

İcra dosyalarının takibinde 2 bin liraya kadar olan alacakların tasfiyesine dair yapılacak idari işlemler belirlendi.
İcra Dosyalarının Takibine Dair Düzenleme Resmi Gazete’de
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun geçici 2. maddesinin uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar hakkında tebliğ yayımlandı.

Söz konusu tebliğin usul ve esaslarının belirlenmesi amacıyla yapılan düzenleme ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda belirlediği, 2 bin liranın altındaki icra takibinin tasfiye düzenlemesi belirlendi.

Tebliğin ikinci bölümünde yer alan İcra Dosyalarına İlişkin İşlemler başlıklı kısmında, icra dairelerinde takip edilen icra dosyalarında yapılacak işlemlerle ilgili düzenlemeler netleşti.

Buna göre 15/8/2022 tarihi itibarıyla 9/6/1932 tarihli ve 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu uyarınca icra takibi başlatılmış bulunan, borçlusu gerçek kişi olan ve her bir icra dosyası itibarıyla asıl alacak ve ferileri dâhil icra takibi başlatıldığı tarihteki takip talebinde yer alan takip tutarının 2.000 Türk lirasını aşmaması halinde, icra müdürünün takip talebinde yer alan asıl alacak ve ferilerini dikkate almak suretiyle talebinin kabul edileceği, hacizlerinin kaldırılacağı, dosyayı kapatacağı ve dosyanın feragat nedeniyle kapatıldığına dair belgeyi düzenleyeceği belirtildi.

2 bin liranın üzerindeki icra takibinde ise icra müdürünün, 15/8/2022 tarihi itibarıyla dosyada yapılmış tahsilatlar nedeniyle bakiye takip tutarı 2 bin liranın ve altında kalması halinde, dosya kapak hesabı yaparak takip konusu alacağını 2 bin liraya kadar olan kısmını dikkate almak suretiyle talebi kabul edeceği ve aynı işlemleri yapacağı açıklandı.

GCM Yatırım Banner

Resmi Gazete’de yer alan tebliğde MTS ile yürütülen icra dosyalarında yapılacak işlemler, feragat sonucu mahsup suretiyle yapılacak iade işlemleri, evrensel hizmet katkı payından yapılacak iadeler hakkında da düzenlemeye gidildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.