Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

İçki ve Tütün Satışına Yeni Kısıtlamalar Getirildi

Resmi Gazete'de, tütün mamulleri ile alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin yasağın kapsamının genişletildiği bildirildi. İşte detaylar;
İçki ve Tütün Satışına Yeni Kısıtlamalar Getirildi

Tütün mamulleri ile alkollü içkilerin satışına ve sunumuna ilişkin usul ve esaslar hakkında, hükümleri Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen yönetmelikte değişiklik yapıldığı Resmi Gazete’de yayımlanan ilanla bildirildi.

Yeni düzenlemeye göre alkollü içki sunumu ve satışı ile tütün mamulleri satışının yasak olduğu sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerdeki yasağın bu gibi yerlerin yerleşkeleri için de geçerli olacağı kaydedildi.

Söz konusu yasak kapsamında hizmetlerin verildiği açık alanlarla bu hizmetin verildiği yapılar, yapıların eklentileri ve bahçelerin yerleşke sınırları içinde kabul edileceği vurgulandı.

O Yerlerde Değişiklik Yapılan Hüküm Uygulanmayacak

Açık alkollü içki satışı yapılan yerlerin içinde veya bu yerlerin tamamen bağımsız olmayan bölümlerinde faaliyette bulunmak üzere perakende satış belgesi başvurusunda bulunanlara ilişkin de düzenleme yapıldı.

Düzenlemeye göre bahsi geçen yerlerdeki perakende satış faaliyetine ilişkin farklı bir işyeri açma ve çalışma ruhsatı bulunsa dahi tütün mamulü veya alkollü içki perakende satış belgesi düzenlenmeyeceği bildirildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğe göre açık alkollü içki satış belgesine haiz konaklama tesislerinde, mesire yerlerinde ve kamp alanlarında faaliyet gösteren perakende satış yerlerinde bu hükmün uygulanmayacağına işaret edildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen yönetmelikteki değişiklik yapılan 8’inci maddesinin 1 Ocak 2024’te, 10’uncu maddesinin 20 Eylül 2024’te diğer hükümlerinse bugünden itibaren yürürlüğe gireceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu