Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İçişleri Bakanlığı, İBB’yi Teftiş Eden Müfettiş İstifasını Açıkladı

İçişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ndeki teftişi yürüten müfettişin görevden affını istemesinin polemik konusu yapıldığını öne sürdü. İşte detaylar;
İçişleri Bakanlığı, İBB’yi Teftiş Eden Müfettiş İstifasını Açıkladı
HABER GİRİŞ

İçişleri Bakanlığı bugün bazı basın yayın organlarında yayımlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni (İBB) teftiş eden müfettişlerin neden değiştirildiğine ilişkin yazıları hakkında yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamanın kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla yapılmasına gerek duyulduğu söylendi.

Bakanlık açıklamasında terörle mücadelenin uzun yıllardır kararlı bir şekilde sürdürüldüğüne dikkat çekti. Söz konusu mücadele kapsamında bazı kesimler tarafından engellenmeye ve akamete uğratılmaya çalışıldığını da öne sürdü.

Bakanlığın terörle mücadele çalışmaları kapsamında yapılan ihbarlar üzerine Mülkiye Teftiş Kurulu’nun, görev alanındaki kurum ve kuruluşlarda inceleme, teftiş ve soruşturma yürütmesinin açıklama gerektirmeyecek kadar net olduğunu bildirdi.

Mülkiye Teftiş Kurulu’nun görevi kapsamında FETÖ, PKK/KCK ve tüm terör örgütleriyle ilgili yüzlerce soruşturma dosyasını tamamladığının altınız çizdi.

Mülkiye Teftiş Kurulu’nun, İBB’de yürüttüğü teftiş ve soruşturmalar ile ilgili defalarca açıklama yapılmasına rağmen kamuoyunu yanıltmaya yönelik yazıların yazıldığı ve paylaşıldığına işaret edildi.

GCM Yatırım Banner

Müfettiş, Sağlık Sorunları Sebebiyle Affını İstedi

İBB’de özel teftiş yürütmekle görevli olan bir müfettişin, görevden affını istemesinin üzerine durumun polemik konusu yapılmaya çalışıldığı söylendi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi özel teftişinde 24 Aralık 2021 tarihinde görevlendirilen ve gündeme getirilen müfettişin, 11 Nisan 2022 tarihli dilekçe sunduğu bildirildi.

Söz konusu dilekçede, “kendisinin ve eşinin sağlık sorunları bulunması ve tedavi süreci” gerekçesiyle teftiş görevinden affını talep ettiği açıklandı.

Müfettişin, İzmir Çalışma Grubu’nda görevli olduğu, tedavi ve kontrollerinin İzmir’de devam ettiği bilgisi verildi. Bu sebepten müfettişin görevden ayrılması ve teftişin diğer görevli müfettişlerce tamamlanmasına Kurul Başkanlığı’nın uygun görüldüğü söylendi.

Teftiş Kurulu Zan Altında Bırakılmaya Çalışıldı

Yapılan açıklamada sağlık, eğitim veya ailevi durumlar gibi gerekçelere bağlı olarak yapılan görev değişikliklerinin yıl içinde diğer teftiş ve soruşturmalarda da uygulandığına dikkat çekildi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, müfettişin insani ve ailevi durumunun kamuoyunda polemik konusu haline getirilmesini ve Teftiş Kurulu’nun bu şekilde zan altında bırakılmaya çalışılmasını üzüntüyle karşılandığını vurguladı.

Bahsi geçen durumun yürütülen teftiş yeri ve konusuyla bir ilgisinin bulunmadığının bilgisini verdi. Kurulun olağan çalışma usulleri içerisinde yaptığı rutin bir uygulamanın farklı yönlere çekildiğini ve farklı anlamlar yüklenmeye çalışıldığını ifade etti. Bunun asla kabul edilemez olduğunu da ekledi.

Yazılı açıklamada Mülkiye Teftiş Kurulu’nun bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da görevini hukuka bağlı olarak layıkıyla yerine getirmeye devam edeceği paylaşıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.