Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İçecek Devi Bağlı Ortaklığı ile Büyük Anlaşmaya İmzayı Attı

Coca-Cola İçecek A.Ş, KAP üzerinden bağlı ortaklığı ile birlikte Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited'in hisselerinin satın alınmasına yönelik sözleşmenin imzalandığını açıkladı.
İçecek Devi Bağlı Ortaklığı ile Büyük Anlaşmaya İmzayı Attı
HABER GİRİŞ

İçecek devi Coca-Cola İçecek A.Ş, Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited hisselerinin satın alımı hakkında açıklamada bulundu.

Şirket, bağlı ortaklığı CCI International Holland B.V. (CCIHBV) ile birlikte The Coca-Cola Company’nin bağlı ortaklığına ait olan Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited’in (CCBB) yüzde 100 hissesinin satın alınmasına yönelik bugün bir hisse alım sözleşmesinin imzalandığını duyurdu.

Hisseleri satın alınan şirketin ana hissedarının doğrudan CCIHBV olacağı aktarıldı.

Yapılan açıklama CCBB’nin sermayesini temsil eden payların yüzde 100’ünü 130 milyon dolar olan işletme değerinden, kapanış tarihi itibariyle tahmini net finansal borcun düşülmesi ile hesaplanacak olan hisse değeri karşılığında satın alınacağı bildirildi.

Söz konusu satın almanın CCIHBV’nin mevcut nakit kaynakları tarafından karşılanacağı aktarıldı. Bu işlemin şirketin net kaldıracı üzerinde hafif bir etki yaratması bekleniyor. Değerleme sonucu bulunan tutarın ise 130 milyon 166 bin dolar olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Coca-Cola Bangladesh Beverages Limited Hakkında

2009 yılında kurulan CCBB, Bangladeş’te faaliyet gösteren iki Coca-Cola şişeleyicisinden biridir. Şirket, yaklaşık üç yüz bin satış noktasına hizmet vermekte ve beş yüze yakın distribütörle ortaklık yapmaktadır.

Şirketin, toplam satışlarının büyük bölümünü gazlı alkolsüz içecekler oluşturuyor. Ürün portföyünün geri kalanını su kategorisi oluşturuyor.

Coca-Cola İçecek A.Ş CEO’su Karim Yahi, satın alım işlemi hakkında değerlendirmede bulunarak, “Şirketin, temel yeteneklerini kullanarak büyüme ve değer yaratılabilecek, önemli gelecek potansiyeli olan bir pazara girmek için büyük bir fırsat olarak gördüğümüz CCBB’yi satın almak üzere hisse alım anlaşmasını imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Dün kapanışını 626 TL’den yapan şirketin hisseleri (CCOLA) bugün açılışı 641 TL’den yaptı. Yeni güne başlangıcı yüzde 2’den fazla yükseliş ile yapan hisseler yıllık bazda yüzde 265, aylık yüzde 25,2 kazandırdı. Haftalık bazda kazandı yüzde 4’ü geçti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.