Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İbrahim Kalın’dan Mısır, Ermenistan ve Yunanistan Açıklaması

İbrahim Kalın, Türkiye’nin olası Suriye operasyonlarına değindi ve dış siyaseti değerlendirdi. Yunanistan’a önemli bir çağrı yaptı. İşte detaylar;
İbrahim Kalın’dan Mısır, Ermenistan ve Yunanistan Açıklaması
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı televizyon programında Türkiye’nin dış siyasetini ve Suriye’ye yönelik olası harekatı değerlendirdi. Kalın, operasyonla ilgili olarak “Yarın, haftaya veya her an olabilir.” dedi. Operasyonun farklı şekillerde olabileceğini, bugüne kadar nasıl yapıldıysa bundan sonra da yapılmaya devam edeceğini söyledi.

Türkiye’nin müttefikleriyle ve komşu ülkelerle bu tür operasyonları değerlendirdiğini ve konuştuğunu belirtti. Fakat hiçbir ülkeye önceden bilgi verip icazet almak gibi bir şeyin söz konusu olmadığını aktardı.

Mısır ile Normalleşme Süreci

Türkiye ile Mısır normalleşmesini ele alan Kalın, ilişkinin 1.5-2 yıl geriye giden bir süreci olduğunu, iki ülkenin belli konulardaki çıkarları ve beklentilerinin daha yakın hale geldiğini paylaştı. Mısır’ın Türkiye’siz bir Doğu Akdeniz olmayacağını gördüğünü kaydetti. Olanların adım adım iki ülkeyi yaklaştırdığını, Mısır yönetiminin de Türkiye karşıtı söylemlerin içinde olmamaya özen gösterdiğini ifade etti.

İki ülkeden yetkililerin sürekli iletişim halinde olduğunu, 3-4 ay içerisinde bazı konularda somut adımlar görülebileceğini dile getirdi.

“Ermenistan ile Olumlu Bir Süreç Var”

Normalleşme kapsamında Ermenistan ile olumlu bir sürecin ilerlediğini belirten Kalın, pasaportlara geçiş izinleri verilmesi vs. yakın dönemde hayata geçirilmesinin muhtemel olduğunu bildirdi. Ağustos ayında birtakım provokasyonlar olduğunu, Azerbaycan’ın adımları ile ilişkilerin normal ilerlediğini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Çözüm sürecine girildiğini, 30 yıldır kurulamayan temasların kurulmasının çok önemli olduğunu aktardı.

“Yunanistan Böyle İşlerle Kazanamaz”

Yunanistan ile gergin süreci değerlendiren Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü, Yunanistan ile gerilim veya askeri bir angajmana girmek gibi bir planın olmadığını söyledi. Süreçleri başlatan tarafın Türkiye olduğunu, gerilimden yana olmadıklarını vurguladı.

Deniz, hava sınırları ihlal edildiğinde Türkiye’nin buna tepkisiz kalmayacağını, Yunanistan’ın böyle şeylerle kazanamayacağını ifade etti. Yunanistan’da seneye seçim olduğunu ve onların bu tür eylemlerle puan kazanmaya çalışabileceğini dile getirdi.

Kalın son olarak Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Ülkeleri ve Fransa’ya çağrıda bulunarak “Yunanistan’ı bu adımlara sevk etmeye yönlendirmesinler. Aklı selim adımları telkin etsinler.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.