Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İbrahim Kalın, Mısır ve Suriye Dış Siyasetini Değerlendirdi

Katıldığı bir televizyon programında Türkiye’nin dış siyaset gündemini değerlendiren Kalın, Türkiye’nin Suriye ve Mısır ile olan ilişkisini ele aldı.
İbrahim Kalın, Mısır ve Suriye Dış Siyasetini Değerlendirdi
HABER GİRİŞ

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, Türkiye’nin dış politikadaki adımlarını değerlendirdi ve konuyla ilgili soruları yanıtladı. Kalın’ın aktardığı ifadeler arasında en önemli başlık, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna lideri Vladimir Zelenskiy ile görüşme yapacağı bilgisi oldu.

Kalın, Türkiye Yüzyılı’nın ne anlama geldiğini belirterek Türkiye’nin bulunduğu jeopolitik konuma vurgu yaptı. Türkiye’nin askeri alanda 15-20 yıl öncesine kadar dışa bağımlı bir ülke olduğunu, şimdi ise teknolojinin standardını belirleyen bir ülke haline geldiğini aktardı.

Türkiye’nin çok ciddi otomotiv merkezlerinden biri olduğunu söyledi ve milli araç TOGG’u ürettiklerini söyledi. Şimdiden TOGG’un bayiliğini almak için onlarca başvuru olduğunu ifade etti.

Suriye İlişkileri

28 Aralık tarihinde önemli bir görüşme olduğuna dikkat çeken Kalın, olumlu işaretler ve mesajlar alındığını paylaştı. Mültecilerin geri dönüşü ve yerlerinden edilmiş Suriyelilerin insani bir muamele görmesi için rejimin atacağı adımları görmek istediklerini dile getirdi.

11 yıl sonra ilk defa bu konularla ilgili temas kurulduğunu, Suriye’nin kararlılığı doğrultusunda terörle mücadele ve mülteciler konusunda rahatlıkla adım atılacağını belirtti.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan’ın Esad ile ilgili görüşmesine istinaden belirlenmiş bir takvim olmadığını, önümüzdeki aylarda bu alanda yeni toplantıların ve görüşmelerin olabileceğini aktardı.

Mısır ile Normalleşme Süreci

Katar’da yapılan görüşmeleri hatırlatan Kalın, sürecin hızlanacağını beklediğini ifade etti. Mısır’ın Doğu Akndeniz’de farklı ittifaklara girdiğini, bunların önemli bir kısmının Türkiye karşıtı ya da Türkiye’yi dışarıda bırakma üzerine kurulduğunu vurguladı.

Bu ittifakları yeniden farklı şekilde dizmenin zaman alabileceğini, Mısır tarafının da böyle bir çaba içinde olduğunu düşündüğünü söyledi.

İran’da yaşanan olayların üzüntü ve endişe verici olduğunu, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği konusunda iyi niyetleri olduğunu paylaştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.