Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İBB’nin 920 Milyon Doları Aşan Dış Borç Talebi Onaylandı

İstanbul'da yapılacak metro projesi için İBB'nin 920 milyon doları aşkın dış borç talebi Meclis'ten geçti. Ancak borç için şart getirildi.
İBB’nin 920 Milyon Doları Aşan Dış Borç Talebi Onaylandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun sık sık gündeme getirdiği ulaşımdaki finansman engeline dair yeni bir gelişme yaşandı. Kamu bankalarının kredi kapılarını İBB’ye kapattığı ve dışarıdan borç arandığı çok kez kamuoyuyla paylaşılmıştı. İBB Meclisi’nde bugün dış borç talebi oylamaya sunuldu.

Metro projesi için ele alınan dış borç görüşmesi, İBB Meclisi Kasım ayı toplantısı üçüncü oturumundan geçti.

Sefaköy-Beylikdüzü-TÜYAP raylı sistem hattı projesi için 925 milyon 396 bin 200 dolara ek KDV ve sigorta primi tutarında dış borçlanma talebi için İBB’ye şartlı onay verildi.

Söz konusu şarta ilişkin Plan ve Bütçe Komisyonu, borç tutarının İBB’nin borçlanma haddini aştığını gerekçe göstererek, talep edilen miktarın dışarıdan karşılanması için borçlanmanın yalnızca İBB ile yapılamayacağını öne sürdü.

Dışarıdan alınacak borcun, “çok taraflı yatırım ve kalkınma bankaları ile yabancı devlet kuruluşlarından doğrudan ve İller Bankası Anonim Şirketi aracılığıyla yapılması şartı” getirildi.

GCM Yatırım Banner

Ancak bu şartla İBB’nin borç almasına onay verildi. Meclis, borçlanma talebini şartlı haliyle ve oy birliğiyle kabul etti.

Söz konusu projenin, 10 istasyondan oluşacağı ve 18,5 kilometre uzunluğuna sahip olacağı açıklandı. (AA)

Erdoğan: “Borç Yiğidin Kamçısıdır, Bu Krediyi Bulmak Sizin İşiniz”

İBB Başkanı İmamoğlu, koltuğa geldiği 2019 yılında belediyenin projeleri için finansman sorunu yaşadığını açıklamıştı.

Özellikle kamu bankalarının İBB’ye kapılarına kapadığını söyleyen İmamoğlu’na Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan dikkat çekici bir cevap gelmiş, “Borç yiğidin kamçısıdır, bu krediyi bulmak sizin işiniz” çıkışı yapılmıştı.

İmamoğlu ise “Biz sadece görevi yerine getirmeyenlerle ilgili duyuru yapmıştık. Keşke ona yaklaşım gösterseydi” diyerek karşılık vermişti.

Sonraki günlerde de kimi projeler için Cumhurbaşkanı’nın imzası gerektiği ve masada bekletilen dosyalar onay almadığı için özellikle ulaşım konusunda İstanbul’un ciddi sıkıntılar çektiğini savunmuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.