Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İBB’den Kentsel Dönüşüm Hamlesi: Kira ve Faiz Desteği Verilecek

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, kentsel dönüşüm alanlarındaki riskli yapılarda oturan kişilere kira ve kredi faizi yardımında bulunacak.
İBB’den Kentsel Dönüşüm Hamlesi: Kira ve Faiz Desteği Verilecek
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kahramanmaraş merkezli büyük depremlerin ardından, beklenen İstanbul depremi kapsamında önlemlerin artırılması amaçlanıyor. Bu kapsamda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kentsel dönüşümü teşvik etmek için yeni bir plan hayata geçirildi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un depreme dirençli bir kent haline getirilmesi amacıyla Deprem Bilim Üst Kurulunun tespitleri ve çözüm yolları doğrultusunda seferberlik planını kamuoyu ile paylaştı.

İBB Deprem Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı tarafından hazırlanan ve riskli yapıların tahliye, yıkım, yeniden inşa süreçlerine hız kazandıracak 2 yeni karar karar, İBB Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi.

Kira Yardımı Yapılacak

Alınan karar ile kentsel dönüşüm sürecinin hızlandırılması amacıyla kiracılara kira yardımı yapılacak. İlk etapta kendi kendine çökme ihtimali bulunan 318 binanın, ikinci etapta ise riskli olan 1.207 binanın hızla tahliyelerin gerçekleştirilerek yenilenmesi planlanıyor.

Bunun için ilgili binalardaki kiracılara yıl boyunca aylık 4.500 lira, ikamet eden maliklere 18 ay boyunca aylık 4.500 lira kira yardımı yapılacak.

GCM Yatırım Banner

Binada ikamet etmeyen kişilere ise 18 ay boyunca aylık 3.000 lira kira yardımı aktarılacak. İBB yetkisinde bulunan Riskli ve Rezerv Yapı Alanlarında yaşayan kiracılara, 12 ay aylık 4.500 lira, hak sahiplerine 48 ayı geçmemek üzere aylık 4.500 lira kira yardımı yapılacak.

Banka Kredilerine Faiz Desteği

İBB Meclisi tarafından alınan bir diğer karara göre riskli yapılardaki hak sahiplerinin bankalardan kullanacakları kredilere faiz desteği sağlanacak. 6306 sayılı Kanun kapsamında tespiti yapılan riskli yapıların yenilenmesi için dar gelirli vatandaşların bankalardan kullanacağı 1 milyon liraya kadar olan yapım kredisinin faizi İBB tarafından ödenecek.

Konut ve işyeri hak sahiplerine verilecek destek için şartlar şu şekilde olacak:

  • Dönüştürülecek yapının 6306 sayılı Kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilmiş olması
  • Yapının İstanbul Yenileniyor kapsamında KİPTAŞ tarafından yenilenmesi için uzlaşılması
  • Hak sahibinin hane içi toplam gelirinin net asgari ücretin 2 katını geçmemesi
  • Konut yapım kredisi vadesinin en fazla 10 yıl, işyeri yapım kredisi vadesinin en fazla 7 yıl olması

Faiz desteğinden yararlanmak isteyen vatandaşların KİPTAŞ üzerinden başvuruda bulunmasi gerekiyor. Riskli yapısının dönüştürülmesi için uzlaşmaya varılması halinde, İBB kira yardımını başlatacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.