Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İBB’de Karar Verildi! İstanbul’a 2 Binden Fazla Yeni Taksi Geliyor

İBB UKOME toplantısında bin 803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi kabul edildi. Detaylar haberde...
İBB’de Karar Verildi! İstanbul’a 2 Binden Fazla Yeni Taksi Geliyor
HABER GİRİŞ

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) Kasım ayı toplantısı gerçekleşti. Toplantıda ihtiyaç fazlası bin 803 minibüs ile 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi teklifi gündeme getirildi.

İBB UKOME Toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Yenikapı Dr. Mimar Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi’nde yapıldı.

İBB Genel Sekreteri Çağlar tarafından önerilen teklif kabul edildi. Aynı zamanda taksiye dönüşümden sonra 3 yıl boyunca plakaların el değiştirmesi kararı oy çokluğu ile onaylandı. Engelli erişme uygun 500 taksi teklifi ise reddedildi.

Aynı zamanda skuterlerin hız sınırının 20 kilometreye düşürülmesi teklifi oy birliği ile kabul edildi.

Şoförlere Yeni şartlar Getirildi

Çağlar, yeni araç ve şoförler için bazı taahhüt ve şartların getirildiğini aktardı. Taksilerde güvenlik bölmesi, bilgilendirme ekranı ile kamera ve araç takip sistemini zorunlu tutacaklarını belirtti. Ayrıca İstanbulkart entegreli ve kredi kartı gibi farklı ödeme seçeneklerinin bulunacağını ifade etti.

GCM Yatırım Banner

İBB yetkilisi, taksi sahiplerinin yeni şartlara uyacağı konusunda taahhüt imzalayacağını aktardı. Ayrıca eğitim, giyim ve davranış konularında standart getirileceğini aktardı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, toplantıdaki teklifin taleplerinin tamamının yerine getirilmiş gibi gözüktüğünü belirtti.

Yücel, dijitalleşme, eğitim ve ceza gibi konuların önemine dikkat çekti. Denetim konusunda bir eksiklik olabileceğini kaydetti. 30 bin şoförden 227’sinin men edildiğini ifade etti.

“İstanbul’un İhtiyaç Duyduğu Sayıda Taksi için Mücadele Devam Edecek”

Teklife karşı olumsuz oy kullanan Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Esnaf Odası Başkanı Eyup Aksu, İBB’nin tüm sorunlarının bitmiş gibi sürekli taksileri konuştuğunu belirtti. Minibüslerin taksiye dönüştürülmesine olumlu bakmadığını söyledi.

Konuyla ilgili İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan değerlendirme geldi. Sosyal medya hesabından şu paylaşımda bulundu:

“İstanbul’un taksi sorununu çözmek için attığımız adım sonuç verdi. İhtiyaç fazlası 1803 minibüs ve 322 dolmuşun taksiye dönüştürülmesi UKOME’de onaylandı. İstanbul’un ihtiyaç duyduğu sayıda taksi için mücadele devam edecek. Yeni taksiler hayırlı olsun.”

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.