Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

IBAN Ödemelerinde Vergi Oyunu! İşletmelerin Ceza Riski Artıyor

Uzmanlar, son zamanlarda alışverişlerde ödemelerin IBAN numarasıyla banka hesaplarına yönlendirilmesiyle ilgili olarak tüketicilere ve işletmelere önemli uyarılarda bulundu. İşte detaylar;
IBAN Ödemelerinde Vergi Oyunu! İşletmelerin Ceza Riski Artıyor
HABER GİRİŞ

Son zamanlarda bazı işletmelerin, müşterilerinden kredi veya banka kartıyla ödeme almak yerine, IBAN numarası aracılığıyla banka hesaplarına yönlendirmesi yetkilileri harekete geçirdi. Bu yöntemle, öneme alan işletmeler, fiş veya fatura vermekten kaçınıyor.

Bu uygulamanın artış göstermesinin ise hem tüketiciler hem de işletmeler için bazı riskleri beraberinde getirdiğine işaret edildi.

Spectrum Denetim, Danışmanlık, Yeminli Mali Müşavirlik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay İnci, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. İnci, bazı işletmelerin müşterilerini IBAN numarasıyla banka hesaplarına yönlendirerek, bu şekilde banka komisyonundan ve vergiden kaçmayı amaçladıklarını ifade etti.

İşletmelerin bu yöntemle vergi kaçırdığını ve vergisini düzenli ödeyen işletmelerle haksız rekabet oluşturduğunu belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın bu konuda bir çalışma başlattığını da hatırlatan İnci, işletmelerin ve ilişkili hesapların IBAN yoluyla gelen transferlerinin inceleneceğini ve riskli mükelleflerin tespit edileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

İşletmelerin gelen ödemelerle birlikte ilgili ürüne ait fiş veya fatura düzenlemesi gerektiğini vurgulayan İnci, aksi takdirde işletmelerin cezalandırılabileceğine işaret etti.

Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Levent Küçük ise bu uygulamanın tüketiciler için büyük riskler taşıdığını belirtti.

IBAN üzerinden yapılan ödemelerde fiş veya fatura alınamadığı için tüketicilerin mağduriyet yaşayabileceğini dile getiren Küçük, ödemelerin yapıldığı şahsi hesapların kime ait olduğunun bilinmemesinin hukuki sorunlara yol açabileceğini kaydetti.

Ödemelerin yapıldığı şahsi banka hesaplarına açıklama kısmına ödemenin hangi hizmet için yapıldığının yazılması gerektiğini vurgulayan Küçük, bu durumun resmi kurumlar tarafından da zorunlu hale getirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.