Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

IAEA, Ukrayna’nın İstediği Ekipman Listesini Sağlayacak

Ukrayna, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’ndan nükleer tesislerinin güvenli ve emniyetli çalışması için ihtiyaç duyduğu ekipman listesi isterken, olumlu cevap geldi.
IAEA, Ukrayna’nın İstediği Ekipman Listesini Sağlayacak
Yorum

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Başkanı Rafael Mariano Grossi Ukrayna’nın mevcut ihtilaf sırasında nükleer tesislerinin güvenli ve emniyetli çalışması için ihtiyaç duyduğu kapsamlı bir ekipman listesini sağladığını açıkladı.

Yapılan yazılı açıklamada, IAEA’nın Olaylar ve Acil Durumlarda Bilgi Değişimi için Birleşik Sistemi (USIE) aracılığıyla sunulan ayrıntılı ekipman gereksinimlerini, ajansın etkin bir şekilde koordine etmesini sağlayacağı belirtildi. Birçok IAEA üyesi devletin, Ukrayna’ya bu tür bir yardımı sunmaya hazır olduğunu ifade edildi.

Ukrayna’nın IAEA’ya ve 31 üye devlete ilettiği talebin Ajansın Müdahale ve Yardım Ağı’nın (RANET) genel mekanizması aracılığıyla koordine edileceği açıklandı.

Söz konusu listenin; çeşitli radyasyon ölçüm cihazları, koruyucu malzemeler, bilgisayarla ilgili yardım, güç kaynağı sistemleri ve dizel jeneratörleri gibi çeşitli ekipman içerdiği bildirildi.

Ajansın genel müdürü, “IAEA Ukrayna’nın nükleer tesislerini güvenli ve emniyetli tutmasını desteklemek için ihtiyaç duyulan teknik uzmanlığa sahiptir. Gerekli ekipmanı doğrudan Ukrayna’nın nükleer tesislerine teslim etmek de dahil olmak üzere, IAEA ve üye devletlerinin sağlayacağı yardımın uygulanmasını koordine edeceğiz. İhtiyaçlar çok büyük ve üye devletlerimizin Ukrayna için hazırlayacaklarını belirtmiş oldukları önemli destek için çok minnettarım.” ifadesini kullandı.

IAEA Başkanı’nın gelecek hafta Çernobil’i ziyaret edeceği bildirilmişti. Grossi’nin ülkedeki çatışma sırasında nükleer kaza tehlikesini önlemeye yardımcı olacak çabaları hızlandırmak için bir uzman heyetine başkanlık edeceği aktarıldı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu